Genelkurmay'dan o iddialara yanıt!

Suriye ve Irak'taki operasyonların koordinasyonuyla ilgili ABD'li bir subayın Genelkurmay Başkanlığı karargahında görev yapacağı iddiasının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

7 Kasım 2016 Pazartesi 19:38
Genelkurmay'dan o iddialara yanıt!
Askeri kaynaklar, bazı basın yayın kuruluşlarında Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Hulusi Akar ile ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un görüşmesinin  ardından, Suriye ve Irak'taki operasyonların koordinasyonuna ilişkin ABD'li bir  subayın Genelkurmay Başkanlığıkarargahında koordinasyon amacıyla görev yapacağı  yönünde iddiaların yer aldığını belirterek, söz konusu iddiaların kesinlikle  gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Yapılan görüşmede, Suriye ve Irak konuları ile ilgili olarak  ABD-Türkiye arasında daha hızlı bir koordinasyonun sağlanabilmesi maksadıyla, TSK  tarafından "her iki tarafın belirleyeceği heyetlerin, Ankara'da anında  toplanabilecek şekilde bir tedbir alınsın ve heyetlerin başına üst rütbeli  bir  isim belirlensin. İhtiyaç hasıl olduğunda bunlar hemen bir araya gelerek  sorunu/sorunları görüşsünler." şeklinde bir teklif getirdiği vurgulanarak, bu  teklifin ABD tarafından da uygun görüldüğüne işaret edildi.

ABD SUBAYI BU BÖLGEDE GÖREV YAPACAK

Bu kapsamda, ABD tarafından üst düzey bir personel görevlendirildiği,  ancak bu kişinin hiçbir şekilde Genelkurmay Karargahında görev yapmayacağı, ODC  veya ABD'nin Ankara'daki askeri ataşeliklerinde bulunacağı ve görevini orada  yürüteceği, ihtiyaç olduğunda bu heyetlerin bir çalışma grubu şeklinde bir araya  gelip görüşecekleri bilgisi verildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »