26 Mayıs 2018, Cumartesi

Gezi Parkı davasında 5 liseliye hapis

İZMİR'deki Gezi Parkı eylemlerinde, Gündoğdu Meydanı'nda kurdukları çadırları kaldırmak isteyen polislere karşı geldikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 5 lise öğrencisine, 3 ay 10'ar gün hapis cezası verildi. Öğrencilerden, 4'ü hakkında cezasının hükmünün açıklanması geri bırakıldı.

24 Aralık 2014 Çarşamba 22:31
Gezi Parkı davasında 5 liseliye hapis
Geçen yıl 20 Haziran'da, İzmir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında kurdukları çadırları kaldıran polise karşı geldikleri iddiasıyla, yaşları 18'den küçük olan M.A.T., B.S., C.A.U., Z.M.K. ve M.E. hakkında açılan davaya İzmir 4'üncü Çocuk Mahkemesi'nde devam edildi. 8 Temmuz 2013 tarihinde İstanbul'da, Gezi Parkı yakınlarında gaz bombası kapsülüyle başından vurulan ve bir ayı aşkın süre hastanede tedavi altında kalan M.A.T.'nin de aralarında bulunduğu, "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından 1 ile 4.5 yıl arasında hapis cezası istenen 5 lise öğrencisi duruşmaya katılmazken, avukatları Dinçer Çalım hazır bulundu.

Avukat Çalım, gösterilerin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 11'inci maddesi kapsamında barışçıl gösteriler olduğunu, polise mukavemet suçunun oluşmadığını dile getirip, müvekkillerinin tümünün beraatını talep etti. Daha sonra, Hakim Cahit Kargılı, yargılan çocukların 'polise mukavemet' suçunu işlediklerine dair somut delil bulunmadığından beraatlarine, 'kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmaktan' ise 3'er ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırılmalarına karar verdi. Hakim Kargılı, 4 sanık hakkındaki cezanın hükmünün açıklanmasını geri bıraktı. Sanıklardan C.A.U. hakkında başka bir davadan böyle bir karar olduğu için, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına hükmetti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »