21 Mayıs 2018, Pazartesi

Gezi’de öldürülen gençler için çaldı

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) 25. yılı nedeniyle verdiği konserde, Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını yitiren gençleri andı; eserlerini onlar için seslendirdi.

28 Kasım 2014 Cuma 18: 9
Gezi’de öldürülen gençler için çaldı
Say, “O gün, 12 - 13 yaşında bir çocuk sokakta yürüyor zve vuruluyor. Eserimde o sahneyi Berkin Elvan’ın gözünden anlattım...” dedi. Say, Yenimahalle Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde verdiği konserde, ADD’nin kendisi için çok özel bir yeri olduğunu dile getirdi. Say, “Böyle bir kuruluşun 25. yıl etkinliklerinde konser verdiğim için çok mutluyum” derken, Ankara’ya daha sık gelmek istediğini vurguladı. Say “ADD için bir konser vermek benim için özel. Türkiye’de böyle bir derneğin olması, Atatürk’ün düşüncelerinin devamı, hepimiz için önemlidir. Yıllardır ADD ile süren bir dostluğumuz var. Bundan sonra da birlikte konserler vermek istiyorum” dedi.

‘Berkin Elvan’ın gözünden anlattım...’


Konserinde, Gezi Parkı direnişi için bestelediği eserlere geniş yer vereceğini belirten Say sözlerini şöyle sürdürdü: “Gezi Parkı direnişi ilgili 3 bölümden oluşan eserimiz var. Bu konserde ikinci eseri dinleyicilerle paylaşacağız. Hiçbir sözü olmayan, Gezi’de yaşananları müzisyen gözüyle anlatmaya yönelik bir eser bu. Belgeselci belgeselini yapar, fotoğrafçı da olayın fotoğrafını çeker ya, bu da müziğini yapmak işte... Bugün akşam (önceki gün) çalacağım, Gezi Parkı’nın ilk günlerini anlatan
bölüm olacak. Daha sonra ‘Gaz Bulutunun Sessizliği’ adlı eserde yaşanan olayları anlatıyoruz. Ardından Berkin Elvan bölümü var...”

SAY’LA İLGİLİ SON KARARI YARGITAY VERECEK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı beraat istedi

Piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı” iddiasıyla verilen 10 ay hapis cezası için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, itiraz edip beraat kararı verilmesi yönünde görüş bildirdi. Mahkeme hükmün 5 yıl denetimli serbestlik şartıyla açıklanmasını geri bırakmıştı.

Ünlü piyanist Fazıl Say’ın Twitter üzerinden Ömer Hayyam’ın bir şiirini paylaşarak “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı” iddiasıyla yargılandığı davaya bakan eski İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, Say’ı 10 ay hapis cezasına mahkûm etmişti. Hâkim Hulusi Pur, hükmü Say’ın sabıkasız oluşunu dikkate alarak, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakmıştı. Ancak, Say bu karara itiraz ederek denetimli serbestlik şartının kaldırılmasını talep etmişti.

Say’ın talebinin kabul edilmesinin ardından İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yapılan yeniden yargılamasında 10 ay hapis cezası verilmişti. Say bunun üzerine kararı temyiz etmiş, hapis cezasının kaldırılması isteminde bulunmuştu. Dosyayı inceleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yerel mahkemenin 10 ay hapis kararının yerinde olmadığı görüşü bildirerek, beraat kararı verilmesini istedi. Say’ın dosyası Yargıtay’daki incelemenin tamamlanmasının ardından karara bağlanacak.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »