Gözaltında darp edilen ABD vatandaşına uzaklaştırma cezası

İsrailli yetkililerin, İsrailli yerleşimciler tarafından kaçırılan ve yakılarak öldürülen Filistinli gencin kuzeni Ebu Hudayr’a 15 gün evinden uzaklaştırma cezası verdiği bildirildi.

7 Temmuz 2014 Pazartesi 1:34
Gözaltında darp edilen ABD vatandaşına uzaklaştırma cezası
Filistin Esirler Cemiyeti’nin yaptığı yazılı açıklamada, İsrail makamları tarafından, gösteriler sırasında İsrail askerleri tarafından gözaltına alınarak darp edilen ABD vatandaşı Tarık Ebu Hudayr’a, 15 gün Doğu Kudüs’teki evinden uzaklaştırma ve Beyt Hanina beldesinde "zorunlu ikamet" cezasının yanı sıra, 9 gün ev hapsi ile 3 bin şekel (yaklaşık 900 ABD Doları) kefalet ödemeye mahkum edildiği belirtildi.

İsrail suçluyu değil mağduru cezalandırıyor

Açıklamada, “Çocuk yaşta ağır şiddete maruz kalan Ebu Hudayr'ın suçlu değil mağdur olduğu, Ebu Hudayr'ı darp eden güvenlik güçlerinin cezalandırılması yerine mağdurun cezalandırılmasının İsrail adaletinin boyutlarını gösterdiği" ifade edildi. Cemiyet açıklamasında ayrıca "Ebu Hudayr’in sağlık durumu, gözaltındayken feci şekilde darp edilmesinin ardından kötüleşmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Tarık Ebu Hudayr'ın kuzeni Muhammed Ebu Hudayr’ın kaçırıldıktan sonra öldürülerek cesedinin yakılmış olmasının ardından Kudüs’te patlak veren çatışmalar sırasında gözaltına alındığı ifade edilmişti.

Filistin Esir Cemiyeti tarafından yapılan başka bir yazılı açıklamada, "Yahudi yerleşimcilerin kaçırdığı ve yakarak öldürdükleri 17 yaşındaki Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'in cesedinin bulunmasının ardından yaşanan olaylarda iki gün içerisinde 60 Filistinli gözaltına alındığı" belirtilmişti.

Gözaltıların daha çok Nasıra ve Müselles kentleri ile Nakab bölgesinde gerçekleştiğine işaret edilen açıklamada, gözaltına alınanlardan yaklaşık yarısının 18 yaş altı çocuklardan olduğu ve olaylarda ikisinin yaralandığı kaydedilmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »