26 Mayıs 2018, Cumartesi

'Gözdağı' belgeseli gösterime girdi

Can Dündar'ın Gezi Park olayları sırasında gözünü kaybeden gençlerin öyküsünü anlattığı, "Gözdağı" adlı belgesel gösterime girdi.

31 Mayıs 2014 Cumartesi 16:12
'Gözdağı' belgeseli gösterime girdi
Can Dündar'ın Gezi Park olayları sırasında gözünü kaybeden gençlerin öyküsünü anlattığı, "Gözdağı" adlı belgeselin ilk gösterimi, dün Kadıköy Belediyesi tarafından Caddebostan Kültür Merkezi'nde yapıldı. Gezi Olaylarının ilk 48 saatinde 6 kişinin gözünü kaybediş hikayesini anlatan belgeselin galasına, eylemler sırasında yaralananlar ve çok sayıda sanatçı da katıldı.

Kadıköy halkının yoğun ilgi gösterdiği belgesel gösteriminin açılışında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, "Gezi'de gençler, demokrasiyi ve insanlığı istiyorlardı, sağlıklı ve dürüst yönetimler istiyorlardı. Gezi'deki gençlerin istediklerini başarabilirsek, ülkemizi hak ettiği demokratik konuma getirebiliriz. Gezi'de öldürülen, yaralanan, şiddete maruz kalan tüm gençlerimizi selamlıyoruz. Bu belgeseli yapan, Can Dündar'ı tebrik ederim" dedi. Gezi Parkı'nın ilk iki gününün anlatıldığı belgesel; polisin attığı plastik mermi ve gaz kapsülü ile gözünü kaybeden 6 kişinin anlatımlarına yer verirken, olaylarının perdeye yansıdığı sahnelerin müzikleri ise Fazıl Say'ın Gezi bestesinden seçildi. Film; alkışlar, sloganlar eşliğinde izlenirken, film boyunca duygulu anlar da yaşandı. 

Belgesel gösterimi sonunda alkışlarla sahneye çıkan Can Dündar, "Bunu biz yapmadık siz yaptınız" dedi. "Gözdağı" belgeselini umut belgeseli olmasını istediğini söyleyen Dündar, "Çünkü Gezi bizim için umuttu" diyerek elindeki gaz kapsülünü gösterdi ve şöyle devam etti: 

"Bu kapsül bize Gezi'den kalan, bununla vurdular bizi gözümüzü aldılar. Ama o park hala yerinde ve biz hala buradayız, bizi yenemeyecekler. Bu görüntüleri gösteremeyen kanalların, bize bu görüntüleri sızdıran arkadaşlara da teşekkür ederim. Sizin buradaki coşkunuzu yarından itibaren, İzmir'den Eskişehir'de Diyarbakır'da Paris'te Los Angeles'te da bu coşkuyla izlenecek olmasının heyecanı en güzel teşekkür." 

Gezi eylemleri sırasında gözünü kaybeden Çağdaş Küçükbattal yaptığı konuşmada, "Gezi Olayları bizlerin bedenlerinde kalıcı izler bıraktıysa toplumsal belleğimizde de kalıcı izler bıraktı. Bu ülkede bir isyan ve direniş kültürü Gezi'den kaldı" diye konuştu. 

1 Haziran günü gözünü kaybeden Okan ise, "Bu kadar ciddi bir şey yarattığımızın inanın farkında değildik. Gezi çok ciddi bir direniş kültürü yarattı ve Gezi asla bitmeyecek" şeklinde konuştu. 

Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenlerin ailelerinden gelen mesajların okunduğu gecede, konuşmacıların sözlerine sık sık alkış ve sloganlarla karşılık veren izleyiciler gözünü kaybeden gençleri ve film ekibini dakikalarca ayakta alkışladı.

Cengiz ÇOBAN - Elvan EZBER / İSTANBUL, (DHA)
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »