Gözyaşları içinde anlattı: "Beni boğmaya çalıştı"

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan Orak adasında denize giren tatilciler caretta caretta kaplumbağalar tarafından saldırıya uğradı. Kaplumbağaların ısırması sonucu 2 tatilci yaralanarak hastanelik oldu. Uzmanlar uyardı: "Carettaları kesinlikle elle beslemeyin. Yiyecek beklentisine girip saldırıyorlar"

11 Ağustos 2017 Cuma 18:29
Gözyaşları içinde anlattı: "Beni boğmaya çalıştı"
Bodrum'da günübirlik tekneyle denize açılan ve Orak adasına giden 6 kişilik bir aile denizde yüzükleri sırada caretta carettaların saldırısına uğradı. Bir anda neye uğradıklarını şaşıran tatilcilerden 2 kişi kaplumbağaların ısırması sonucu vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı.
  İstanbul'dan ailesiyle Bodrum'a tatile gelen Zuhal Tursun günübirlik tur teknesiyle denize açılarak Orak adasında 10 yaşındaki yeğeni Cabirhan Akten'le denize girdi. Bir anda Akten'in yanına yaklaşan caretta carettalar küçük çocuğu ısırmaya başladı. Durumu fark eden Tursun yeğeninin yanına giderek caretta carettaları uzaklaştırmaya çalıştı. Yeğenini kurtarmaya çalışırken elinden ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Tursun ve yeğeni teknedekilerin müdahalesiyle zodyak bota alınarak hastaneye götürüldü. Hastanede yaralarına müdahale edilen tatilcilere tetanoz ve kuduz aşısı yapıldığı öğrenildi.

"Beni boğmaya çalıştı"

  Zuhal Tursun, yaşadığı korku dolu anları şöyle anlattı:
  "Bir anda yeğenimin elini bir şeyin kaptığını gördüm. Bir kafa ve dişlerini gördüm sadece. O arada ben onun ağzını itip yeğenimi kurtardım, bu kez bana saldırdı. Yeğenime sadece yüz ve kaç diyebildim. Ondan sonra yüzgeciyle benim başımı aşağı indirip, beni boğmaya çalıştı. Ağzıyla şah damarımın olduğu yerden ısıracaktı, ben elimle ittim, o esnada da elimi kaptı ve beni sürüklemeye çalıştı. Boğuşmaya başladık. Hiçbir şekilde kurtulamadım ondan. Çığlıklar attım, bağırdım. En sonunda hiç gücüm kalmadı. O esnada beyaz bir botla bir adam geldi ve beni bota çekmeye çalıştı. Adam beni bota çekerken kaplumbağa kolumu ısırdı. Daha sonra bir adam daha gelip kaplumbağanın kafasına vurdu zannedersem, kolumu bıraktı. Bota binerken arkadan gelip kaba etimi yakaladı. Bizi oradan hastaneye götürdüler ve bize tetanoz ve kuduz aşısı yapıldı. Sakinleştirici bir iğne de yaptılar."
  10 yaşındaki Cabirhan Akten ise kaplumbağanın bir anda üzerine geldiğini söyleyerek, “Ben suya bakıyordum bir anda kaplumbağa üzerime saldırdı. Teyzem beni kurtardı. Kaplumbağa bu sefer de teyzeme saldırmaya başladı” ifadelerini kullandı.
  Öte yandan, 1 ay içerisinde kaplumbağanın birçok insana saldırdığı öğrenildi.

UZMANLAR UYARDI: SAKIN BESLEMEYİN

Tatilcilerden Didem Sürsal Watson ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, caretta saldırılarıyla ilgili olarak uyarı levhalarının konulması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: "12 yaşındaki oğlum ve ben kaplumbağa tehlikesini atlattık. Bize saldırınca tüm gücümle bacaklarımı çırpmaya başladım, oğlum da aynı şeyi yaptı. Bağırarak teknedekilerden yardım istedik. O sırada kaçın ısırıyorlar diye bağıranlar oldu, ben hayatımda böyle bir şok yaşamadım."

'Yiyecek vermeyin'

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon merkezi (DEKAMER) yetkilileri ise, doğal ortamda yaşayan ve vahşi olarak nitelendirilebilecek carettaların insanların elle beslemesi sonucu yiyecek beklentisine girdiğini belirterek, "Karnı acıkan hayvanlar, yiyecek beklentisinde olduğu için insanlara yaklaşıyorlar, yiyecek bulamayınca da saldırıyorlar." dedi.
"Tura çıkan tatilciler caretta carettalara kesinlikle yiyecek vermesin" uyarısında bulunan yetkililer, caretta ısırmasının sağlığı tehdit edecek bir sorun teşkil etmeyeceğini belirterek "Isırma sonrası biraz buz konulabilir, ardından bir doktora başvurulabilir." ifadelerini kullandı
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »