26 Mayıs 2018, Cumartesi

Greenpeace üyeleri St.Petersburg'da

Aralarında Gizem Akhan'ın da bulunduğu Greenpeace üyeleri St.Petersburg'a getirildi.

12 Kasım 2013 Salı 22:20
Greenpeace üyeleri St.Petersburg'da
Rusya'da tutuklanan, aralarında Türk vatandaşı Gizem Akhan'ın da bulunduğu Greenpeace üyeleri, Murmansk'dan St.Petersburg'a trenle nakledildi. Greenpeace üyesi 30 eylemciyle birlikte dün hareket eden tren, 27 saat süren yolculuğun ardından Petersburg'a ulaştı. 

Rusya'da, Gazprom Neft'e ait  petrol platformuna tırmandıkları gerekçesi ile 19 Eylül’de gözaltına alınan ve "holiganlık ve güvenlik güçlerine kötü davranma" suçlarından tutuklu yargılanan eylemciler, Murmansk kentindeki şartların yetersiz olması nedeniyle St.Petersburg’a götürüldü.

Eylemcilerin St.Petersburg'da hangi cezaevine nakledildiğine yönelik bir açıklama yapılmadı. Nakil sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı. 

Rus sahil güvenlik ekipleri, devlete ait enerji şirketi Gazprom'un Kuzey Denizi'ndeki petrol arama çalışmalarını protesto etmek için gösteri düzenleyen 18 ülkeden 30 Greenpeace üyesini gözaltına almış, örgütün gemisine de el koymuştu. 

Yetkililer, Greenpeace'in "Arctic Sunrise" adlı gemisinin petrol kuyusu platformu çevresindeki 500 metrelik güvenlik hattını ihlal ettiğini ve gemide hangi amaca hizmet ettiği bilinmeyen ekipmanların bulunduğunu ileri sürmüştü.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »