Gül'den cumhurbaşkanlığı açıklaması

Abdullah Gül cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

17 Haziran 2014 Salı 20: 9
Gül'den cumhurbaşkanlığı açıklaması
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tekirdağ Valiliği'ni ziyaret etti. Valilik önünde ellerinde Türk bayrakları ve güllerle bekleyen vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Gül'e sevgi gösterisinde bulunarak, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları attı. 

Vatandaşları selamlayan ve onlarla tokalaşan Gül, bazılarıyla sohbet etti. Daha sonra resmi tören için Valilik önüne gelen Gül'e iki çocuk tarafından çiçek verildi.

Valilik önünde halka hitap eden Gül, sıcak bir havada kendisine gösterilen sevgi nedeniyle Tekirdağlılara teşekkür etti.

"Tabii ki Türk Milleti her türlü hizmete layıktır, sizlerin daha çok büyük beklentileriniz vardır. Bunların hepsini yerine getirmek, devletin de milletin de hepimizin görevidir" diyen Gül, her şeyin başının huzurlu, saygılı, mutlu, karşılıklı sevgi ve muhabbeti koruyarak gelişme ve kalkınma olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Maalesef komşumuz Irak'ta olup bitenler bir iç savaş, mezhep savaşı gibi görüntü veriyor. Bunlar çok üzücüdür. Müslümanlıkta bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibi yasaklanmıştır. Ama gördüğünüz gibi cehalet, öfke, kin söz konusu olunca insanlar birbirini nasıl yok ediyorlar. Onun için bir an önce komşularımızda huzurun, komşu ülkelerde barışın olmasını canı gönülden istiyoruz ve bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.

Ayrıca Musul'daki Başkonsolosluğumuzdaki görevlilerimizi ve birçok sivil vatandaşımızı sağ salim Türkiye'ye getirmek için de emin olun ki devletin bütün ilgili birimleri teyakkuz halinde gece gündüz koordine halinde ve büyük bir çalışma içerisinde. İnşallah bu vatandaşlarımızı ve konsolosluktaki görevlilerimizi Türkiye'ye sağ salim getireceğiz. Bunun için uğraşıyoruz. Ayrıca Türkiye, iki ateş arasında kalan Irak'taki Türkmen kardeşlerimizin her zaman yanında olmuştur ve yanında olmaya devam edecektir. Onları geçmişte de yalnız bırakmadık, bundan sonra da yalnız bırakmayacağız ve gereken her şey yapılmaktadır ve yapılacaktır."

"Çocuklarımıza daha iyi bir Türkiye hazırlamak için dayanışma içerisinde olmalıyız"

Cumhurbaşkanı Gül, bütün bu olayların herkese ders olması gerektiğini vurgulayarak, herkesin birbirinin, ülkenin kıymetini bilmesi gerektiğini, el birliği içerisinde geleceğe, çocuklara daha iyi bir Türkiye hazırlamak için herkesin çok daha fazla çalışması, dayanışma içinde olması, birbirlerine sırt vermesi gerektiğini söyledi.

Bugün Tekirdağlılarla birlikte olacağını ve bu geceyi şehirde geçireceğini belirten Gül, ziyaret edeceği yerlerden bahsetti.

Gül, ziyaretlerinde şehirle ilgili bilgi alacağını ve yarın Kırklareli'ne geçeceğini kaydederek, sıcak havada kendisini bekleyenlere tekrar teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün valilik ziyaretinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve bazı milletvekilleri de hazır bulundu.

Öte yandan, Valilik binasına Türk bayrağı ile Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Gül'ün dev posterleri asıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Cumhurbaşkanı Gül, "Cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye'nin şu anda esas gündemi. Bunu daha önce de söyledim, takvimin işlediğini söyledim ve giderek artık Yüksek Seçim Kurulu'nun ilan ettiği sürece yaklaşıyoruz. İlk defa halkın seçecek olması cumhurbaşkanını, bu sefer biraz daha farklı kılıyor" dedi.

Gül, "İlk defa halk, direkt olarak cumhurbaşkanını seçecek. Daha önce de söyledim, tabii adaylar çıkacak. Coğulculuk bizim en büyük zenginliğimizdir. Adaylar, yavaş yavaş belli olmaya da başladı. Kısa süre içerisinde bütün adaylar belli olacak. Tabii ki ben Cumhurbaşkanı olarak anayasa gereği siyaset üstü tavrımı sürdürmek zorundayım. Ama şu da bir gerçek ben muhakkak ki AK Parti'nin kurucularındanım, dolayısıyla kurucuyum ve bütün kademelerde de bulundum. Dolayısıyla tüm bu konuları biz kendi aramızda da şüphesiz ki değerlendireceğiz" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »