Gültan Kışanak'ın 230 yıl hapsi istendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve yerine kayyum atanan Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak hakkında 230 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

29 Kasım 2016 Salı 18:17
Gültan Kışanak'ın 230 yıl hapsi istendi
Diyarbakır'da hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 25 Ekim'de gözaltına alınan ve 30 Ekim'de tutuklanan, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılarak yerine kayyum atanan Büyükşehir Belediye eski Başkanı Gültan Kışanak ile ilgili Cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianame Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede Kışanak'ın, 'Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek', 'Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak' ve 41 kez 'Silahlı terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 230 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

41 KEZ TERÖR PROPAFANDASI...

Savcı tarafından hazırlanan 21 sayfalık iddianamede, Gültan Kışanak'ın, milletvekili olduğu dönemde katıldığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 21 Mart Nevruz kutlamaları, çeşitli mitingler ve 2012 yılında cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamaları, Belediye Başkanı olduktan sonra Silvan, Sur, Cizre, Nusaybin ve Şırnak'ta sokağa çıkma yasakları, Suruç katliamı ve mitinglerde toplam 41 kez 'Terör örgütü propagandası yapma' suçunu işlediği belirtildi.

 EVDEN ÇIKAN BELGELER

 Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliğince alınan karar doğrultusunda  Kışanak'ın evinde arama yapıldığı anımsatılan iddianamede, çıkan dijital  materyallerin, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube  Müdürlüğüne teslim edildiği aktarıldı. Evde ele geçiriler materyallere ilişkin, şöyle denildi: "Evde 'Sur Rapor 2016' ibareli bir kitap ve kitabın içerisinde bulunan  aynı başlıklı bir CD ele geçirilmiştir. Bu belgelerde kentin yıkılmasında  devletin yasal silahlı unsurları olan asker, polis, jandarma gibi kurumlar  suçlanmıştır. Terör örgütünün meşrulaştırıldığı, YDG-H ve PKK militanlarının  muhalif güçler olarak belirtildiği ve ülkede yaşanan terör olaylarında sorumlunun  devlet olarak gösterildiği hususları anlaşılmıştır. Mahkemeler tarafından  hakkında toplatma kararı verilen 23 kitap da ele geçirilmiştir."

  İSTENEN CEZALAR

  İddianamede, 31 Ekim'de tutuklanan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye  Başkanı Gültan Kışanak hakkında "silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme", 41 kez  "terör örgütü propagandası yapmak" ve  "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere  silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından 57 yıl 6  aydan 230 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »