21 Temmuz 2018, Cumartesi

Gürsel Tekin adaylığını açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı

9 Kasım 2013 Cumartesi 7: 0
Gürsel Tekin adaylığını açıkladı
Cumhuriyet Halk Partisi'nde bugün hareketli bir gün yaşanıyor. 

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 40 bin kişiyle gittiği CHP Genel Merkezi'nde partinin rozetini taktığı saatlerde, partinin önemli isimlerinden Gürsel Tekin, Kadıköy'de bir miting düzenledi.

CHP’nin adayı olmasına kesin gözle bakılan Mustafa Sarıgül, Tekin’in en büyük rakibi durumunda.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in, Kadıköy İskele’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını açıkladığı konuşmasına, "Sarıgül ve arkadaşları bugün partimize geldiler. Hoş geldiler ama yetmez. Geziciler de, antikapatilist müslümanlar da gelsin Burada İstanbul'un sahipsiz olmadığını bana ve partime yaşattığınız için çok teşekkür ediyorum.Tüm engellemelere rağmen buraya gelen il başkanı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diyerek başladı.

Tekin'in konuşmasında “Benim arkamda beton lobileri ve imar çeteleri yok. Örgütümüze ve vatandaşlarımıza güveniyorum” ifadesini kullanması dikkat çekti.

İstanbul'un birinci önceliğinin trafik sorunu olduğuna dikkat çeken Gürsel Tekin, "Bunun çözümünün metro olacağını yıllar önce söylemiştik.O gün o temeli atanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Gürsel Tekin, "5 yıl içinde İstanbul'da ulaşım sorununu sıfıra indireceğim. Bunun sözünü veriyorum" dedi.


"CHP 3. Köprü güzergâhını imara kapatacak"


1973’te yemyeşil bir İstanbul. 2013'te ise beton yığınına dönmüş bir İstanbul. Köprünün İstanbul’un akciğerini parçalayacağını, su havzalarını bitireceği ifade edilmişti. İstanbullu olarak akciğerlerimizin parçalanmasına izin verecek miyiz? 160 km yoldan bahsediyorum. CHP elbette 3. Köprü temelleri atılmasaydı, ama bu saatten sonra yapılacak bir şey yok. CHP bu bölgenin tamamını yapılaşmaya imara kapatacak ve İstanbul’un akciğeri olarak kalacaktır. İmar lobilerine sesleniyorum. Dün yapılan yanlışların yenisini sizlere yaptırtmayacağız. Birinci ve 2. Köprü yapılırken buralar SİT alanı kalmıştı. Ama kan emiciler burayı beton yığınına çevirdi. Ulaşım ve hava sorunu ile karşı karşıya olan bir şehiriz.

"Kentsel dönüşüm mağduriyet yaratmayacak"


Kentsel dönüşümün pek çok vatandaşı mağdur ettiğini söyleyen Gürsel Tekin, şunları söyledi:

"Erdoğan 94’de ben belediye başkanı olursam İstanbul’un gecekondu sorunlarını çözeceğim demişti. Çözdü mü? Çözemez. Eskişehir, İzmir ya da Aydın gibi kentleri örnek verirsek hiçbir yurttaşımızın mağduriyeti olmayacak.

Kentsel dönüşüm diye bir yasa çıkardılar. Türkiye’de en çok güvendiğimiz tapuların da önümüzdeki günlerde bir anlam ifade etmeyeceğini çok net göreceksiniz. 200 yıldır Sultan Mahallesi’nde oturan Roman kardeşlerimizi 60 km öteye sürgün ettiler.
 
CHP olarak biz yerinde dönüşümü sağlayacağız. Hem de 2 yıl içinde sorunları çözeceğiz. Hiçbir yurttaşımız sürgüne tabi tutulmayacak, yok sayılmayacak, ötekileştirilmeyecek." dedi

"Gezi Direnişi bin yıl yaşayacak"


Konuşmasında Gezi olaylarına da değinen Tekin, "6 katını traşlayın dedim, tıraşlamadılar küstüm’ dedi Başbakan. Başbakan her türlü keramete gücün yetiyor. 7 gencin ölmesi için emir veriyorsun da bir yandaşına, tarihi yarımadayı bozan bir plan için nasıl gücün yetmiyor. Merak ediyorum. Gezi direnişi ne ilk ne de son olacak. Bin yıl Gezi direnişi ruhu kalbimizde yaşayacak." dedi.
 

"Ön seçime de kamuoyu yoklamasına da varız"


"Partimizin alacağı her türlü karar, ön seçimse ön seçimi kamuoyu yoklaması ise kamuoyu yoklaması… Hepsine varız. Önceliğimiz İstanbul’da sosyal demokrat bir belediye." diyen Gürsel Tekin, "Bugün burada ilan ediyorum. CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. Kendimi sizlere emanet ediyorum" sözleriyle adaylığını ilan etti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »