Habur Sınır Kapsı'nda kapasite artırıldı

Bakan Yazıcı, Habur Sınır Kapısı'nda kapasiteyi artırdıklarını belirterek, birkaç gün içinde tır kuyruğunun biteceğini söyledi.

12 Kasım 2013 Salı 22:29
Habur Sınır Kapsı'nda kapasite artırıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Habur Sınır Kapısı'nda günlük araç giriş ve çıkış kapasitesini artırdıklarını belirterek, birkaç gün içinde bölgedeki tır kuyruğunun biteceğini söyledi.

Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi ve Ticaret Odaları Konseyi Müşterek Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, son günlerde Habur Sınır Kapısı'nda oluşan tır kuyruklarını değerlendirdi.

Irak ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde Habur Sınır Kapısı'ndan günde 2 bin aracın giriş, 2 bin aracın da çıkış yapabildiğini ifade eden Yazıcı, Irak tarafının bunun daha ötesinde gümrük hizmeti verme imkanı olmadığını anlattı.

Buradaki kuyruğun önemli sebeplerinden birisinin bayram tatili olduğunu ifade eden Yazıcı, şöyle konuştu:

"Bayramda Irak tarafına geçmesi gereken araçların 6 gün süreyle yeterli sayıda ticaret yapamaması bu kuyrukta etkili oldu. Dolayısıyla 'burada bir kuyruk var' dendiğinde önce sorguladığım husus, günde 2 bin çıkış yapmış mı, 2 bin araç giriş yapmış mı, ona bakarım. 2 bin araç girip, 2 bin araç çıkış yapmışsa o günkü çalışma performansı tamam derim. Bayramda günde 2 bin araç çıkışı olmamış, aşağı yukarı 150-200 çıkış olmuş. Ondan ötürü, ticaret erbabı sevk edeceği ürünleri deposunda bekletmiş. Bayramdan sonra yoğunluk artmış. İkinci bir sebep, dış ticaret taahhütleri var. Genelde yıl sonu oluyor. Bir de petrol transiti var ondan ötürü de bir yoğunluk var."

Habur Sınır Kapısı'na bir ekip gönderdiğini ve araç giriş çıkış sayısını artırdıklarını belirten Yazıcı, bu kapsamda dün çıkış yapan araç sayısının 2 bin 734 olduğunu kaydetti.

Şu anda bölgedeki tır kuyruğunun 15 kilometre dolayında olduğunu ifade eden Yazıcı, "15 kilometrede 750 araçtır. Birkaç içinde bu kuyruk bitirilecek" dedi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »