Hac ile ilgili korkunç iddia! 4700 ölü...

İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Said Evhedi, "Mina'daki izdihamda ölen hacı sayısının en az 4 bin 700 kişi olduğunu düşünüyoruz" dedi.

28 Eylül 2015 Pazartesi 22:46
Hac ile ilgili korkunç iddia! 4700 ölü...
İran televizyonu IRINN'e konuşan İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı  Evhedi, Mina'daki izdihamda hayatını kaybeden İranlıların sayısının 228'e  yükseldiğini söyledi.

Evhedi, "Akıbetleri hakkında bilgi alınamayan İranlı sayısı 248 kişi.  Ölü sayısının artmasından endişeleniyoruz" diye konuştu.

Hayatını kaybeden hacıların onlarca ülkeden olduğuna dikkati çeken  Evhedi, "Olayda ölen hacı sayısının en az 4 bin 700 kişi olduğunu düşünüyoruz.  Halen 21 TIR'da en az 3 bin ceset tahliye ve teşhis için bekliyor" ifadelerini  kullandı.

Öte yandan, Suudi arabistan yönetiminin cenazeleri ülkelerine  göndermeyerek toplu bir şekilde defnedeceğine yönelik haberlerle ilgili İran  Dışişleri? Bakanı Emir Hüseyin Abdullahiyan, "Buna kesinlikle karşıyız. Hiçbir  surette Suudi Arabistan'a böyle bir izni vermeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Kurban Bayramı'nın ilk günü Mina'da yaşanan izdiham sonucunda Suudi  yetkililere göre, 169 İranlının da aralarında olduğu 769 kişi hayatını kaybetmiş  ve 934 kişi yaralanmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »