Hac kuraları çekildi

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda elektronik ortamda yapılan kura çekim töreni, salonu dolduran ve ekranları başında bu heyecana eşlik eden hacı adaylarının yoğun ilgisiyle çekildi. 2015 hac kura sonuçları Diyanet tarafından açıklandı. Hac kura sonuçları diyanet.gov.tr sitesinde sorgulamaya açıldı. Diyanet kura sonuçları TC numarası ile sorgulanıyor

13 Mart 2015 Cuma 5:17
Hac kuraları çekildi
Kura çekim töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, hacözleminin çok değerli bir özlem olduğunu kaydederek, hacca gidecek olanların ise bu kutsal yolculuğu hayatlarında bir milat olarak kabul edip, hac mektebine kaydolmaları gerektiğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu heyecana her yıl eşlik ettiklerini ve bu sorumluluk bilinciyle çalıştıklarını vurgulayan Keleş, "Hac kura çekimi programları her yıl bize bu salonda ayrı bir heyecan Katar. Sevinç ve hüznü bir arada yaşarız. Kurada çıkan kardeşlerimizle birlikte seviniriz, oranın özlemini yüreğinde devam ettiren kardeşlerimizle birlikte hüzünleniriz. Kura sırasında tanık olduğumuz bu göz yaşartıcı tablonun bizim için ne kadar değerli ve önemli olduğunu kelimelerle ifade etmek imkânsızdır" dedi.

Hacca duyulan özlemin HZ. İBRAHİM'in bir duası olduğunu da hatırlatan Başkan Yardımcısı Keleş, şöyle devam etti; "Bu heyecan, bu sevinç, bu özlem çok değerlidir. Bunun değerli olması Allah nezdindeki değerinden dolayıdır. Bu sevgi ve özlem Hz. İbrahim'in duasının bir neticesidir. Hz İbrahim, insanların kalbine bu sevgiyi düşürmesini niyaz etmiş Allah da bu duayı kabul etmiştir. İnsanların kalbi asırlardır oraya akmaya başlamıştır. Gidenin kalbi bir başka türlü akar gitmeyenin özlemi Çağlayan olur bir başka türlü akar. Bu heyecan, özlem bize ayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Haccın özlemini yaşayan bütün kardeşlerimizin hacca gitmelerini gönülden arzu etmekteyiz. Ancak maalesef Hackontenjanı son derece sınırlıdır. İslam ülkelerinden bazıları bu yoğun talep karşısında sıra sistemi uyguluyorlar. Sıra sistemini uygulayacak olsak 50-60 yıl sonrasına sıra vermek zorunda kalacağız. Bunun ne anlama geldiğini değerlendiriyoruz. Kura sistemiyle heyecan hep diri kalıyor ve genç insanlar da hacca gitme imkanı buluyor."

HAC KURA SONUÇLARI SORGULAMAYA AÇILDI
Hac kura sonuçları diyanet.gov.tr sitesinde sorgulamaya açıldı. Diyanet kura sonuçları TC numarası ile sorgulanıyor

"3 TAKSİT HALİNDE DE YATIRABİLECEKLER"
Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç ise, törende yaptığı konuşmada her geçen günhac organizasyonunun geliştirilerek hac yolcularının rahatını temin etmek için çalışmalarının yanında bu kutsal yolculukta asıl hedeflerinin manevi arınma ve dirilişi temin etmek olduğunu kaydetti. Kabe ve çevresinde yapımı devam etmekte olan genişletme çalışmalarına da değinen Günenç, bu nedenle 2013 yılında uygulamaya konulan yüzde 20'lik kontenjan kısıtlamasının 2014 yılında olduğu gibi bu yıl da devam edeceğini söyledi.

2015 yılında yeni hac müracaatı alınmadığını hatırlatan Günenç, şunları söyledi; "2007 yılında kayıtlı olan ve 2014 yılına kadar da kesintisiz kayıt yenileten hacı adaylarına 2014 yılı kura sıra numarasına göre kesin kayıt hakkı verilmiştir. Ülkemize tanınan hac kontenjanından, görevliler ile 2007 yılından bekleyenler 43 bin 811 kişi düşüldükten sonra kalan 11 bin 588 kontenjan, 2008–2014 yılları arasında kayıt yenileten hacı adayları arasında kura çekilerek dağıtılacaktır. Kura çekiminde katsayı uygulaması yapılacak ve bu sayede hac kayıt sayısı fazla olanların kurada çıkma oranı da o nispette fazla olacaktır.

HAC ÜCRETLERİ dolar BAZINDA
2015 yılı hac ücretleri "Dolar (USD)" bazında belirlenmiştir. Bu ücretlere 135 USD olan kurban ücreti de dâhil edilmiştir. Hacı adayları, hac konaklama türlerine göre belirtilen hacücretinin tamamını peşin yatırabilecekleri gibi 3 taksit halinde de yatırabileceklerdir."

Kura çekimi törenine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurul üyeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kura sonuçları akşam 20.00'dan itibaren http://hac.diyanet.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaralarıyla öğrenebileceklerdir. Hac kesin kayıtları ise, 16–27 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »