Hacı Bektaşi Veli Derneği'nden aşure ikramı

Kayseri Hacı Bektaşi Veli Kültürünü Araştırma, Yaşatma ve Dayanışma Derneği, Muharrem ayı dolayısıyla vatandaşlara aşure ikram etti.

17 Kasım 2013 Pazar 1:45
Hacı Bektaşi Veli Derneği'nden aşure ikramı
Dernek binasında düzenlenen etkinlikte konuşan Dernek Başkanı Feyzullah Keskin, aşurenin birlik ve paylaşım ayı olduğunu vurguladı.

Aşurenin anlamına değinen Keskin, "İnsanların yokluktayken ellerindekilerin cinsine ve miktarına bakmadan ortak bir kazanda toplanması ve bundan daha güzel olanda kimin ne kadar getirdiğine bakmadan ne getirdiğine bakmadan herkese eşit bir şekilde dağıtılmasıdır. Bu anlamda ülkemizde de bu aşureden çıkartacağımız bir ders vardır. Biz birliğimizi bozmadığımız sürece paylaşımlarımız daima güzel olacaktır. En önemlisi hoşgörümüzü kaybetmeden insanların birbirini sevmesi ve birlikte yaşam olgusunu kaybetmeden devam ettirebilmesidir. Çünkü insanların dünyaya geliş amaçlarında iyi insan olma özelliği vardır. Eğer iyi bir insan olursak, bu dünyada yaşanılır güzel bir dünya olacağını düşünüyorum. Bu anlamda bu ay bizim için matem ayının bitişiyse de bu matemler ve yaslar güzelliklere vesile olsun ve bunlar bize ders olsun diyorum" diye konuştu.

Konuşmanın ardından vatandaşlara aşure ikram edildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »