Hakan Fidan'la ilgili sıcak gelişme...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etmesine tepki göstermesinin ardından Ak Parti'ye yaptığı aday adaylığı başvurusunu geri çeken Hakan Fidan, MİT Müsteşarlığı görevine bugün akşam saatlerinde resmi olarak başladı.

11 Mart 2015 Çarşamba 0:58
Hakan Fidan'la ilgili sıcak gelişme...
Fidan'ın Ak Parti'den aday adaylığını çekmesinin ve ardından yeniden eski görevine getirileceği açıklamalarının dün akşam saatlerinde neden olduğu gelişmelerin ardından bugün Ankara'da gözler MİT'e çevrilmiş durumdaydı. Fidan'ın gün içinde resmi olarak görevine başlamaması dikkat çekmişti. Başbakanlık tarafından hazırlanan görevlendirme yazısı, akşam saatlerinde MİT'e gönderildi. Böylece Fidan, istifasından bir ay sonra yeniden resmen MİT Müsteşarı oldu.

ADAYLIK BAŞVURUSUNU GERİ ÇEKTİ

Hakan Fidan, Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 16 Mart 2010 tarihinde MİT Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. Fidan, kısa bir süre sonra 27 Mayıs 2010 tarihinde de MİT Müsteşarı olarak atandı. Erdoğan'a yakın bir isim olan, Cumhurbaşkanlığı döneminde Abdullah Gül ile de uyumlu bir çalışma içinde olan Hakan Fidan; müsteşarlık döneminde çözüm süreci ve paralel yapı ile mücadelede kritik görevler üslendi. Fidan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından 7 Haziran seçiminde milletvekili aday adayı olabilmek için 10 Şubat 2015 tarihinde görevinden istifa etti. Ak Parti'nin Ankara listesinden aday olmak isteyen Fidan, temayül yoklamasında da ilk sırada çıktı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fidan'a görevinden istifa etmesinden dolayı kırgın olduğunu bu süreçte iki kez açıkça dile getirdi. Erdoğan'ın tavrının ardından Davutoğlu ile görüşen Fidan, dün AK Parti'den yaptığı adaylık başvurusunu geri çekti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dün akşam Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Başbakanımız Sayın Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarlığı'nda görevlendirmiştir, onay vermiştir ve bu onay itibarıyla kendileri yakın zamanda göreve başlayacaklar" demişti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »