21 Mayıs 2018, Pazartesi

"Hakikati ayağa kaldırmak adına çalışacağız"

​Genel Başkanımız Gültekin Uysal, partimizin seçim beyannamesi ve milletvekili aday tanıtım toplantısında konuştu

9 Ekim 2015 Cuma 12: 7
"Hakikati ayağa kaldırmak adına çalışacağız"

“Demokrat Parti olarak 1 Kasım seçimleri için bir şey vaat etmekten öteye kaygıları gidermek için akılcı, uygulanabilir yeni nesil bir program hazırladık”

“Eninde sonunda bu ülkede en sade vatandaşımızın muhatap olduğu Cumhuriyet’in mahkemeleri ile sizler de, evlatlarınız da, Bilal’leriniz de karşı karşıya kalacaktır”
 
“Namussuzlarla kazanacağımıza namuslu insanların mücadelesini vermeye ömrümüzün sonuna kadar devam edeceğiz”
 
(DP Basın Merkezi - 07Ekim 2015) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, partimizin seçim beyannamesi ve milletvekili aday tanıtım toplantısında konuştu.
 
 
Şehitler için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda açılış konuşmasını yapan Seçim İşleri Başkanımız Nuri Efe, Demokrat Parti’nin 1 Kasım milletvekili seçimlerinde 81 ilde seçime katıldığını vurguladı. 1 Kasım seçimlerine 16 siyasi partinin katılmasına rağmen, Meclis’teki 4 siyasi parti dışında kalan 12 partinin görünür olmasına izin verilmediğini ifade eden Efe, bu duruma tepki gösterildi.

Coşkulu kalabalığın alkışları arasında kürsüye çıkan Genel Başkanımız Gültekin Uysal ise 7 Haziran’da milletin verdiği karara razı olmayanların ülkeyi yeniden bir seçime zorladığını söyledi.

Uysal, Ankara’da bir otelde düzenlenen "Yeni Nesil Türkiye Programı" başlıklı seçim beyannamesi ve milletvekili aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada iktidar partisini sert bir dille eleştirirken, Rus uçaklarının tacizlerinden mülteci meselesine kadar da pek çok başlıkta eleştirilerini dile getirdi.
 
“Daha neyinizi sınayacaklar?”
 
Rus uçakları tacizlerine cevap verilemediğini kaydeden Genel Başkanımız, “22 Haziran 2012’de düşürülen uçağımızın hesabını soramayanlar bugün tekrar kalkmış diyorlar ki ‘gücümüzü sınamasınlar’. Daha neyinizi sınayacaklar?” diye sordu.
 
“Bizim ‘dünya liderimiz’ muhtarlara hitap ederken
Obama ve Putin dünya liderlerine hitap etmiştir”
 
Uysal, “Dünya liderleri Obama ve Putin başta olmak üzere geçen hafta Birleşmiş Milletler’de toplantıların bir numaralı gündem maddesi masada Suriye varken, o masanın etrafında komşu olmayan devletler varken maalesef 2 milyondan fazla mülteciyi bağrına basmış Türkiye, AKP’nin yanlışları dolayısıyla ortada değildir. Bizim ‘dünya liderimiz’ muhtarlara hitap ederken Obama ve Putin dünya liderlerine hitap etmiştir.” ifadelerini kullandı. 

“Herkes için adalet, herkes için demokrasi” diyen Gültekin Uysal, Türkiye’de anayasal bir krizin var olduğunun altını çizdi. Uysal, “Namussuzlarla kazanacağımıza namuslu insanların mücadelesini vermeye ömrümüzün sonuna kadar devam edeceğiz. Muhafazakârız diyerek, İslamcıyız diyerek çıktıkları yolda bugün itikaden İslamcı ama amelde tokatçı olduklarını gördük.” dedi. 
 
“Eninde sonunda bu ülkede en sade vatandaşımızın muhatap olduğu Cumhuriyet’in mahkemeleri ile sizler de, evlatlarınız da, Bilal’leriniz de karşı karşıya kalacaktır”
 
Gültekin Uysal sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Gelinen nokta itibariyle bugün suç ustu yakalanmış olmaları dolayısıyla, muhatap oldukları yolsuzluklar davası dolayısıyla orasından burasından eğip bükerek siyasi anlamda kendilerine yakın varsaydıkları insanları, yargıyı siyasallaştırarak bu sürecin içerisinden çıkabileceklerini ummaktadırlar. Buradan söylememiz şudur; eninde sonunda bu ülkede en sade vatandaşımızın muhatap olduğu Cumhuriyet’in mahkemeleri ile sizler de, evlatlarınız da, Bilal’leriniz de karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz Türkiye’de işleyen bir demokrasiyi, işleyen bir adalet düzenini miras bırakınız.” 
 
Demokrat Parti'nin devletin, vatandaş, kurumlar ve başka ülkelerle olan ilişkilerini iktidara geldiği takdirde yeniden düzenleyeceğini belirten Uysal, şöyle devam etti:


"Biz Türkiye'nin bu açmazlar içinde bu karmaşa içinde derinden bir nefes almasını sağlayacak bir iradeyi kadro derinliği ile beraber hep beraber ortaya koyuyoruz. Demokrat Parti olarak 1 Kasım seçimleri için bir şey vaat etmekten öteye kaygıları gidermek için akılcı, uygulanabilir yeni nesil bir program hazırladık."
 Açıklamasının ardından Uysal, seçim beyannamesini tanıttı.

Beyannamede eğitimin herkes için temel bir hak olacağı, temel hedefini ise 'tam gün eğitim' olduğu belirtilerek, YGS ve LYS'nin kaldırılacağı ifade edildi.  Beyannamede ayrıca, Cumhurbaşkanı'nın TBMM tarafından seçileceği vurgulanırken, KDV'ni ise yüzde 8 olacağı kaydedildi.
 
Türkiye'nin önündeki en önemli meselenin eğitim olduğunu vurgulayan Uysal, AK Parti'nin iktidar olduğu dönemde beş Milli Eğitim Bakanı’nın değişmesini ve eğitim sistemini eleştirdi.
 


 
1 Kasım milletvekili seçimlerinin de adaletsizlik esası sonucu özellikle seçime giren 12 parti için sınırlı imkanlar getirdiğini vurgulayan Uysal, “Bugün koyduğumuz tavırla 550 milletvekiliyle bütün imkansızlıklara rağmen ruhunu ortaya koyan, bu yükü taşıyan bütün arkadaşlarımızla birlikte Türkiye'ye dayatılmış olmasına rağmen bu seçimde doğruyu, hakikati ayağa kaldırmak adına var gücümüzle çalışacağız” dedi.
 
“Muhalefetin yardımı ile AKP, 7 Haziran’da kaybettiği iktidarı kazanma umuduyla Türkiye’ye bir seçim dayatmıştır.” diyen Uysal, “AKP’nin kaybettiği yalnız iktidar değildir. AKP iktidarı kaybederken 13 yıldır neden olduğu hukuksuzlukları, dahil olduğu yolsuzlukları ve sebep olduğu yoksullukları örten perdeyi de kaybetmiştir” diye konuştu.
 
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, konuşmasının ardından Türkiye genelinde milletvekili adayları ile fotoğraf çektirdi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »