18 Şubat 2019, Pazartesi

'Hakim ve savcı sayısı yıl sonu 20 bin civarına ulaşacak'

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) İkinci Daire Üyesi Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, "Birtakım sorunlar yaşadık. Birtakım ihraçlar yaşandı. Bundan kaynaklanan personel ihtiyacı söz konusu oldu. Ona rağmen insan üstü bir gayretle adalet hizmetinin yürütülebilmesi için her türlü özveri gösterildi. Sayısal olarak çok şükür bu eksikliğimizi tamamlamak üzereyiz. 15 Temmuz'dan önce 16 bin olan hakim ve savcı sayısı, bu yıl sonu 20 bin civarına ulaşacak." dedi.

1 Ekim 2018 Pazartesi 19: 1
'Hakim ve savcı sayısı yıl sonu 20 bin civarına ulaşacak'
Köseoğlu, Rektörlük konferans salonunda gerçekleştirilen Bandırma  Onyedi Eylül Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulunun açılış töreninde yaptığı  konuşmada, törenin ardından "açılış dersi" vereceğini ve bundan duyduğu  memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin geçirdiği süreçlerde adalet teşkilatının çok önemli bir  fonksiyonu yerine getirdiğini belirten Köseoğlu, "Bu süreçte adalet, hem ciddi  anlamda etkilendi, hem yara aldı. Ülkemizin başına gelenler, başka bir ülkede  yaşansaydı adliye, adalet, felç olurdu. Bizim 15 Temmuzgecesinden itibaren hiç  durmadan işleyen bir yargımız mevcut ve hala işliyor." diye konuştu.

Yargıyı duraksamadan işletebilmenin çok büyük bir başarı olduğunu  vurgulayan Köseoğlu, şunları kaydetti:

"Bu başarı, hakim ve savcılarımızın gerçekten özverili çalışmaları  neticesinde ortaya çıkmış bir başarıdır. Başka bir ülkede bunu göremezsiniz. Çok  ciddi travmatik durumlar ortaya çıkmış ama meslek bilinciyle, ülke sevgisiyle,  vatan aşkıyla bu travma çok şükür atlatılmıştır. Birtakım sorunlar yaşadık.  Birtakım ihraçlar yaşandı. Bundan kaynaklanan personel ihtiyacı söz konusu oldu.  Ona rağmen insanüstü bir gayretle adalet hizmetinin yürütülebilmesi için her  türlü özveri gösterildi. Sayısal olarak çok şükür bu eksikliğimizi tamamlamak  üzereyiz. 15 Temmuz'dan önce 16 bin olan hakim ve savcı sayısı, bu yıl sonu 20  bin civarına ulaşacak."

Köseoğlu, adliyeleri ziyaret ettiğini ifade ederek, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Adliyelerde savcı ve hakim ihtiyacından bahsediliyor ama bu, yardımcı  personel ihtiyacı, özel olarak belirtiliyor. Şu anda ciddi anlamda yardımcı  personel ihtiyacımız var. Yapılan sınavlar vesilesiyle 5 bin 200 yardımcı  personel ihtiyacımızı karşılayacağız. Önümüzdeki yıllarda da bu alımlar devam  edecek. Nitelikli adalet hizmeti üretebilmek nitelikli personel ile olur. Bu  anlamda adalet meslek yüksekokulları ve mezunları devreye giriyor. Şu an  itibarıyla Bakanlıkta adalet meslek yüksekokulu mezunu 2 bin 369 çalışan var. Bu  sayı yetersiz ve bunu artırmamız gerekiyor."

Açılış törenine, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Garnizon Komutanı  Vekili Albay Fehmi Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri, Bandırma Onyedi  Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Adalet Meslek Yüksekokulu  Müdürü Doç. Dr. Ertan Demirkapı'nın yanı sıra idari ve akademik personel ile  öğrenciler katıldı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »