18 Haziran 2018, Pazartesi

​Hakkari Valiliği'nden açıklama

6 kişi gözaltına alındı!

21 Temmuz 2014 Pazartesi 20:38
​Hakkari Valiliği'nden açıklama
Hakkari Valiliği, kentte 4 gündür süren olaylarla ilgili 6 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Operasyonlarda 2 adet kalaşnikof, 2 adet pompalı silah ve bunlara ait mermiler de ele geçirildi.
 

OLAYIN BİLANÇOSU: 60 EV VE İŞ YERİ HASAR GÖRDÜ


Hakkari'de 4 gün önce 4 gencin tartışması sonrası aşiret kavgasına dönüşen olayların ardından kentte sokağa çıkma yasağı devam ederken, Hakkari Valiliği çıkan olaylarla ilgili basın açıklaması yaptı. Olayların Pinyanişi ve Ertoşi aşiretlerine mensup gençler arasında meydana geldiği ve kavganın büyüyerek şehre yayıldığı belirtildi. Olayların çıktığı ilk gün toplanan 100 kişilik gruba polisin orantılı müdahale ettilen açıklamada, ayrıca 6 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda silah ve mühimmat da ele geçirildiği beldirildi. Hakkari'de Cuma günü başlayan olaylarınayrıntıları da veren Hakkari Valiliği şu açıklamayı yaptı: 

"07.2014 günü saat 23.30 sıralarında İlimiz Anıt Kavşağı civarında Pinyanişi ve Ertoşi aşiretlerine mensup gençler arasında meydana gelen kavganın büyüyerek şehire yayılması neticesinde, yaklaşık (100) kişilik gruba güvenlik kuvvetlerimizce orantılı şekilde müdahale edilmiş ve saat 01.20 civarında olaylar azalarak sona ermiştir.

19.07.2014 günü saat 21.40 sıralarında aynı aşiretlere mensup şahısların İlimiz Merkez Bulvar Caddesi Anıt civarında karşılaşmasıyla başlayan kavga İl Merkezinin muhtelif yerlerinde devam etmiş, güvenlik kuvvetlerimizce yapılan müdahale sonrasında grupların dağıtılması sağlanmış ve olaylar saat 03.30 sıralarında sona ermiştir. Toplamda (700) kişiden oluşan gruplar tarafından çok sayıda işyeri, ev ve araçlara zarar verilmiştir. İlk incelemelere gore, 18.07.2014 günü (15) işyeri ve özel mülke, 19.07.2014 tarihinde meydana gelen olaylar da ise (45) işyeri ve özel mülke zarar verildiği tespit edilmiştir."
 

KANAAT ÖNDERLERİYLE TOPLANTI YAPILDI
 

Olayların ikinci günü kavganın önlenmesi için kanatat önderleriyle görüşmelerin de yapıldığı belirtildi. Açıklamada, "Asiretler arası kavganın ve olayların önlenebilmesi maksadıyla ilimizin kanaaat önderleriyle Valiliğimizce toplantılar gerçekleştilmiş olmasına rağmen 20.07.2014 tarihinde de olaylar devam etmiş ve 600-700 kişilik grup şehir merkezinde toplanmıştır. Çıkan olaylarda taraflarca birbirine karşı silah kullanılmış ve devam eden olayların neticesinde saat 18.00 sıralarında (1) vatandaşımız çıkan silahlı çatışmada hayatını kaybetmiş, ayrıca 2’si ağır olmak üzere 6 vatandaşımız yaralanmıştır" denildi. 
 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ


Belediye sınarları içerisinde sokağa çıkma yasağının ilan edildiği ve sukünetin sağlandığı belirtilen açıklamada, "Saat 19.15 itibariyle Hakkari İl Merkezi Belediye sınırları içerisinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Şuan şehirde sukunet hakim olup, vatandaşlarımız yasağa riayet etmektedir. Valiliğimizce akşam saatlerindeki durum da dikkate alınarak yapılacak olan değerlendirme sonucu yasağın devam edip etmeyeceğine karar verilecektir. Bununla birlikte, Hakkari İl merkezinde meydana gelen bu olaylar neticesinde aynı aşiretlerin yoğun olarak yaşadığı Çukurca İlçemizde de 20.30 sıralarında olaylar başlamış, 2 iş yeri, 1 ev ve 1 araca zarar verilmiştir. Güvenlik güçlerimizce yapılan müdahale sonrası grupların dağılması sağlanmıştır" denildi. 
 

AŞİRET KAVGASINA OPERASYON, 6 GÖZALTI


Cumhuriyet Savcılığı’ndan alınan izinle, Hakkari il merkezinde bugün saat 05.25'de güvenlik güçleri tarafından operasyon yapıldı. Açıklamada, "Tespit edilen 6 şüpheli adresten 6 şahıs gözaltına alınmış olup, operasyonlarda 2 kalaşnikof marka tüfek ve bunlara ait 6 şarjör ve 93 adet fişek, 2 pompalı tüfek ve bunlara ait 124 adet fişek, 1 adet 7.65 mm. tabanca, tabancaya ait 5 fişek ve 1 şarjör ele geçirilmiştir. Konuyla alakalı Cumhuriyet Savcılığı’nın başlatmış olduğu adli tahkikat devam etmektedir" denildi.
 

HAKKARİ'YE ÇIKARMA YAPACAKLAR


Hakkari'de 2 aşiret arasında başlayan kavganın ardından Valilik tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, DTK ve DBP yönetici ve eş başkanlarının aralarında bulunduğu bir heyetin yarın Hakkari'ye geleceği belirtildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hakkari İl Eş Başkanı Avukat Mustafa Miraz Çallı tarafından yapılan açıklamada, Hakkari’de iki aşiret arasında yaşanan kavganın ardından, aralarında DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, DTK’nın diğer Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Osman Baydemir ve DBP sözcüsü Cüneyt Caniş’in de aralarında bulunduğu kalabalık bir heyetin yarın Hakkari’ye geleceği belirtildi. Çalı, DTK ve DBP heyetinin yarın saat 14.00’da kente geleceğini ve çeşitli temaslarda bulunacağını kaydetti.
 

ZIRHLI ARAÇLARDAN 'EKMEK' ANONSU


Öte yandan, Hakkari Valiliği tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Bugün öğle saatlerinde kent merkezinde dolaşan polislerin zırhlı araçlardan yapılan anonslarda sokağa çıkma yasağının devam ettiğini, ancak vatandaşların ekmek ihtiyaçları için açık olan fırınlara gidip ekmek alabileceği duyuruldu.
 

KCK'DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI


KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, Hakkari’de son günlerde iki aşiret mensupları arasında meydana gelen, 1 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan olaylarla ilgili açıklamada bulundu. KCK Yürütme Konseyi'nin yaptığı açıklama, PKK'ya yakınlığı ile bilinen bir internet sitesinde yayınlandı. Açıklamada, son günlerde Hakkari’de yaşananların devletin kışkırtma ve provokasyonları sonucu olduğu ileri sürüldü. KCK, başta iki aşiret mensup ve ileri gelenleri olmak üzere Hakkari halkı ile tüm aşiretlere sağduyu ve duyarlılık çağrısında bulundu. Açıklamada ayrıca "Halkımız, kışkırtma ve provokasyonlarına gelmemelidir. Colemerg (Hakkari) halkına katliam, sürgün ve soykırım uygulayan sömürgeci TC devletinin, huzur ve güvenlik adına sokağa çıkma yasağını uygulaması, tüm Colemerg halkımız ve birbirileriyle husumet içinde olan aşiretler için de gerçekten bir utanç durumudur" denildi.

Hakkari'de sokağa çıkma yasağı
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »