20 Haziran 2018, Çarşamba

Hakkari'de operasyon: 15 gözaltı

Aralarında Hakkari Üniversitesi'nde görevli öğretim üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu 15 kişi ''Suç örgütü kurmak, cinsel saldırı ve fuhuşa aracılık yapmak'' iddialarıyla gözaltına alındı.

12 Kasım 2013 Salı 0: 6
Hakkari'de operasyon: 15 gözaltı
Hakkari Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğüne gelen bir ihbar üzerine, ''Hakkari Üniversitesindeki bazı öğretim görevlilerinin, kız öğrencilerle not tehdidi ile cinsel birliktelik kurmaya çalıştıkları ve bu yolla birçok kız öğrencinin mağdur edildiği'' yönünde bilgiye ulaşıldığı belirtildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda 9 Nisan 2013'te konuyla ligili soruşturma başlattığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

Teknik ve Fiziki Takip Yapıldı


''Soruşturma kapsamında yapılan 6 aylık teknik ve fiziki takip çalışmaları neticesinde, 'Suç örgütü kurmak, yönetmek, suç örgütüne üye olmak ve yardım etmek, örgüt faaliyeti kapsamında cinsel saldırı, rüşvet ve fuhuşa aracılık yapmak' suçları nedeniyle 8 Kasım 2013'te operasyon gerçekleştirilmiştir. Operasyonda aralarında Hakkari Üniversitesinde görevli öğretim üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu 15 şahıs gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alınan şahıslardan 4'ü işlemlerinin ardından müdürlüğümüzden salıverilmiştir. 11 şahıs ise 11 Kasım 2013 günü Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmişlerdir.''

Hakkari'de ''Cinsel İstismar'' Protestosu


Bu arada, Hakkari Üniversitesinde eğitim gören bir grup öğrenci, ''bazı öğretim üyelerinin not karşılığı cinsel istismarda bulunmasını'' protesto etti.

Cumhuriyet Caddesi'nde bir araya gelen ve BDP il teşkilatının da destek verdiği öğrenci grubu, ''fuhuşa hayır'', ''yönetim istifa'', ''Hakkari uyuma namusuna sahip çık'' pankartlarıyla Çevre Yolu'ndan Hakkari Üniversitesi rektörlük binasına kadar yürüdü.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »