28 Mayıs 2018, Pazartesi

Hama'da Esed güçlerine darbe

Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birliklerin Hama kırsalında yer alan Tel Salba kontrol noktasının denetimini sağladığı, 20 Esed askerinin çatışmalarda öldürüldüğü bildirildi.

21 Temmuz 2014 Pazartesi 20:37
Hama'da Esed güçlerine darbe
Muhalif Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) tarafından yapılan açıklamada, ÖSO birliklerinin Hama kentinin batısında yer alan Salba askeri kontrol noktasının denetimini sağladığı, bölgedeki şiddetli çatışmalarda 20 Esed askerinin hayatını kaybettiği belirtildi.

 Açıklamada, ÖSO'nun Hama kenti çevresinde stratejik yerlerde bulunan Morik ilçesi ile bazı köylerin de denetimini sağladığı ifade edildi.

Hama Medya Merkezi Sözcüsü Sair Hamavi, silahlı muhalifler, Hama çevresindeki askeri kontrol noktalarına saldırarak bölgede ilerlediğini söyledi.

Kent çevresinde ve Şam'ın kuzeyindeki Kalamun bölgesinde ÖSO birliklerinin önemli ilerlemeler kaydettiğini dile getiren Hamavi, silahlı muhaliflerin Kalamun bölgesinde içerisinde Hizbullah milislerin de bulunduğu her gün onlarca rejim askeri ile Şebihayı öldürdüğünü vurguladı.

"Kalamun Hizbullah militanlarına mezar oldu"

"Kalamun bölgesinin Hizbullah militanlarına mezar olduğunu" ileri süren Hamavi, "İran ve Irak'tan Suriye'ye müdahale eden Şii gruplar ile Lübnan Hizbullah'ına mezar olan Kalamun bölgesinde, her gün muhalifler ilerliyor. Muhalifler, Morik ilçesini ele geçirilmesinin ardından, Halep-Hama karayolunun da kontrolünü sağladı. Rejim, Hama üzerinden Halep'e artık askeri yardımda bulunamıyor" dedi.

"Morik'te çok sayıda Hizbullah komutanı, girdiği çatışmada öldürüldü" diyen Hamavi, "Rejim güçleri Halep, Humus ve Şam'ın kırsal bölgelerinde büyük zayiat vermeye devam ediyor. Suriye Ordusu kara gücünü kaybettiği için rejim havadan sivil yerleşim yerlerini kızgınlığından dolayı bombalıyor" ifadelerini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »