Hamaney'in olay sözleri! "Atış serbest..."

İran Lideri Hamaney'in cuma günü üniversite öğrencilerine yaptığı konuşmada "Eğer komuta merkezi ihanet ederse ateş serbest olur" sözleri ülkede tartışmalara yol açtı

12 Haziran 2017 Pazartesi 21:17
Hamaney'in olay sözleri! "Atış serbest..."
İran Lideri Ali Hamaney'in üniversite öğrencilerine  yaptığı konuşmada "Eğer komuta merkezi (karargah) ihanet ederse ateş serbest  olur" sözleri ülkede tartışmalara neden oldu. 

İran'dan yayın yapan Fararu haber sitesine göre, Hamaney'in cuma  günü üniversite öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, "Siz soğuk savaş  askerlerisiniz. Karargahta sorunlar olduğunu ve karargahın doğru idare  edemediğini düşünürseniz orada ateş serbesttir." sözleri muhafazakarlar  tarafından devrim değerlerinin korunması adına Cumhurbaşkanı HASAN Ruhani  hükümeti aleyhinde kullanıldı.

Hamaney'in konuşması bazılarına göre, "kültür sahasında yanlışa  sapılması durumunda gençlerin işi ele alması gerektiği" şeklinde  değerlendirilirken, bazılarına göre de ülkedeki muhafazakarların bu konuyu  suistimal edebileceği ve durumdan vazife çıkararak kanun dışı faaliyetlerde  bulunabilecekleri şeklinde ele alınıyor.

Hamaney'in konuşması sırasında salonda dinleyiciler arasında yer  alan Perviz Emini, Telegram sayfasındaki paylaşımında, "Ateş serbest, İran'daki  kurumlardan beklentide bulunma yerine 'İslam Devrimi' için kişisel ve toplumsal  devrim hareketliliğine dayanmaktır." ifadelerini kullandı.

Muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Risalet Gazetesi'ndeki  makalesinde Kazım Enbarluyi, "Ateş serbest" açıklamasını, devlet kademelerinde  kültürel alandaki açıkları gençlerin sorumluluk alarak telafi etmeleri ve  yetkililere yardımcı olmaları şeklinde değerlendiriyor.

Devrim Muhafızlarına yakınlığıyla bilinen Ayetullah Misbah Yezdi, Kum  kentinde yaptığı konuşmada, "Lider'in kullandığı 'Ateş serbest' askeri bir  kavramdır. Yani ne yapması gerektiğini tespit eden herkes düşüncesini yerine  getirmelidir." görüşünü savundu.

"ÇOK YÖNLÜ ANLAŞILABİLİR"

İranlı İşçiler Ajansı İLNA'nın haberine göre, reformistlere  yakınlığıyla bilinen Millet Birlik Partisi Genel Başkanı Ali Şükrirad Twitter  hesabından, "Ateş serbest emri, çok yönlü anlaşılabilir. Yanlış anlaşılmalara yol  açmaması için Lider'in (Hamaney) bu konuyu açıklığa kavuşturmasına ihtiyaç  vardır." ifadelerini paylaştı.

Siyaseti Ruz Gazetesi, muhafazakarların konuyu ülkede ortalığı  karıştırabilecekleri bir manada ele aldıklarını belirtti.

Reformistlere yakınlığıyla bilinen gazetenin konuyla ilgili haberinde,  "Bazıları insafsızlık ederek liderin açıklamalarını ülkede ortalığı karıştırmak  ve kanunları çiğnemek olarak anladı." ifadeleri kullanıldı.

Hamaney cuma günü Tahran'daki terör saldırılarının ardından yaptığı  konuşmada, Ruhani ve hükümetini eleştirmiş, "Savaşta merkezi karargah olur.  Emirler oradan verilir. Ama ne zaman ki karargahla irtibat kesilir veya  karargahta bir sorun olursa burada komutan serbest ateş emri verir. Sizler de  (üniversite öğrencileri) soğuk savaş askerlerisiniz. Karargahta sorunlar olduğunu  ve karargahın doğru idare edemediğini düşünürseniz orada ateş serbesttir."  şeklinde konuşmuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »