Hamas otuzuncu yılını kutluyor! Fotoğraflar arka arkaya geldi

Kökleri yaklaşık yüzyılı bulan hareketin Gazze Şeridi'ndeki kutlamasına, ABD ve İsrail'e öfke duyan binlerce Filistinli ellerinde bayraklarla katılıyor. Uluslararası haber ajansları, silahlı birliklerin de yürüyüş yaptığı alandan çok sayıda fotoğrafı servis etti.

14 Aralık 2017 Perşembe 18:59
Hamas otuzuncu yılını kutluyor! Fotoğraflar arka arkaya geldi
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasıyla Ortadoğu bir ateş çemberinin içine sürüklenirken, Hamas adıyla bilinen İslami Direniş Hareketi bugün otuzuncu kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Kökleri neredeyse bir asırı bulan hareketin günümüzdeki lideri İsmail Heniyye, kalabalığı Kubbet-üs Sahra posteri önünde selamladı.

Heniyye, yaptığı konuşmada ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını açıkklamasını sert bir dille eleştirdi ve "Trump'ın kararı, Balfour Deklarasyonu'ndan daha az tehlikeli değildir. Filistin toprakları üzerindeki ABD-Siyonist projesinin önüne geçmek için bölgede güçlü ittifaklar kurmaya başladık. Washington'u bu karardan vazgeçirmeye zorlamayı amaçlıyoruz. Trump'ın kararını sonsuza kadar geçersiz kılacağız. Filistin'in Müslüman Arap nesli, Kudüs'le ilgili felaketlere yol açacak bu vaadi kabullenmeyecek" ifadelerini kullandı.

Kadınlar ve çocukların dikkat çektiği Gazze'deki kutlamalarda, silahlı birlikler de geçit törenine katılıyor.

Örgüt, dün akşam yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail'e cezayı ödeme tarihinin yaklaştığı tehdidinde bulunuyoruz. Kudüs Filistin'in ebedi başkentidir. Doğusu batısı yok, tamamı Arapların ve İslamındır" demişti.

Hamas'ın kuruluşu resmi olarak 1987'de ilan edilse de, hareketin kökeni Mısır'daki Müslüman Kardeşler'e kadar uzanıyor. Örgütün askeri kanadı ise, İzzeddin El Kassam Tugayları adını taşıyor.

Örgütün kurucusu ve ilk lideri Şeyh Ahmed Yasin, 2004 yılında İsrail'in füze saldırısında yaşamını yitirdi. Hamas'ın bir sonraki lideri sürgündeki Halid Meşal oldu, Meşal'i günümüzde halen örgütün tepesindeki isim olan İsmail Heniyye takip etti.

2006'daki seçimlerde sandıktan zaferle çıkan örgütün aldığı sonuçlar ABD, Avrupa Birliği ve İsrail tarafından tanınmıyor. İsrail seçimin ardından Gazze'ye uygulamaya başladığı ablukayı halen sürdürüyor.

ABD'nin terör listesine aldığı hareket, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasındaki anlaşmaları kabul etmiyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »