25 Haziran 2018, Pazartesi

Hangi il, kaç milletvekili çıkaracak?

Yüksek Seçim Kurulu, 2013 nüfus verilerine göre, illerin çıkarabileceği milletvekili sayısını güncelledi. 4 ilin milletvekili sayısı değişti. En fazla milletvekili İstanbul'dan, en az milletvekili ise Bayburt'tan çıkacak.

4 Temmuz 2014 Cuma 17:53
Hangi il, kaç milletvekili çıkaracak?
Nüfusa göre illerin çıkaracağı milletvekili sayısı her yıl yeniden belirleniyor. 76 milyon 667 bin kişiye çıkan nüfus, milletvekili hesabını değiştirdi.

İSTANBUL'A 88 MİLLETVEKİLİ


İstanbul'un 87 olan milletvekili sayısı 88'e çıktı. Van ise 7 değil, 8 milletvekili çıkaracak.

Kütahya'nın 5 olan milletvekili sayısı 4'e, Ordu'nun, 6'dan 5'e düştü.

EN ÇOK MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK İLLER

En çok milletvekili çıkaracak il, 88 milletvekiliyle İstanbul. İstanbul'u, 32 milletvekiliyle Ankara ve 26 milletvekili ile İzmir takip ediyor.

Yüksek Seçim Kurulunun seçim çevrelerine ilişkin kararı Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Kararda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı tarafından 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla resmi olarak ilân edilen ve YSK'ya da gönderilen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2013 nüfus sayımı sonuçlarının,  2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 5. maddesi gereğince, seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısının genel nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç 6 ay içinde tespit edilerek Resmî Gazetede, Radyo ve Televizyonda ilân edildiği anımsatıldı. Milletvekillerinin seçim çevrelerine dağılımı yapılırken toplam milletvekili sayısından (550) önce her İl'e bir milletvekilinin tahsis edildiğinin belirtildiği kararda, son genel nüfus sayımı ile belli olan Türkiye nüfusunun,  kalan milletvekili sayısına (469) bölünerek bir sayı elde edildiği, il nüfusunun bu sayıya bölünmesi ile her ilin ayrıca çıkaracağı milletvekili sayısı tespit edildiği ifade edildi. Hesaplanan milletvekillerinin sayısı 550'yi bulmadığı takdirde, nüfusu; milletvekili çıkarmaya yetmeyen illerin nüfusları ile artık nüfus bırakan illerin, nüfusları büyüklüklerine göre sıraya konulduğunun ifade edildiği kararda, ilk hesapta iller arasında bölüştürülmemiş bulunan milletvekillerinin bu sıra esas alınarak dağıtıma tabi tutulduğu kaydedildi. Yapılan tespit sonunda çıkaracağı milletvekili sayısının 18'e kadar olan illerin bir seçim çevresi sayıldığının anımsatıldığı kararda, milletvekili sayısı 19'dan 35'e kadar olan iller iki, 36 ve daha fazla olan illerin üç seçim çevresine bölündüğü vurgulandı. 
 

ANKARA VE İZMİR 2, İSTANBUL 3 SEÇİM ÇEVRESİ


TÜİK tarafından 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla resmi olarak ilân edilen 2013 yılı nüfus sayımı sonuçlarını da göz önünde bulunduran YSK, 550 milletvekilinin 81 İl'e dağılımını yaptı. Buna göre, 32 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Ankara 2, 88 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İstanbul 3, 26 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İzmir ise 2 seçim çevresinden oluşacak. Seçim çevreleri belirlenirken, seçim çevrelerinin eşit veya birbirine yakın sayıda milletvekili çıkaracak şekilde oluşturulmasının, ilçelerin mülki bütünlüklerinin bozulmamasının ve idari teşkilat yapısının değiştirilmemesinin gözetildiğinin ifade edildiği kararda,  aynı seçim çevresinde yer alan ilçelerin nüfus ve coğrafi yakınlıkları ile ulaşım imkanlarının da ele alındığı ifade edildi. Ankara seçim çevresinin iki olduğunun anımsatıldığı kararda, birinci seçim çevresinin 154 bin 100, ikinci seçim çevresinin de 162 bin 223 arasında bir milletvekiline düşen nüfus sayısı farkının 8 bin 133 olması nedeniyle ikinci seçim çevresinde yer alan elmadağ İlçesinin birinci seçim çevresine alınmasına karar verdi. 
 

İSTANBUL 1. BÖLGEDEN 31 MİLLETVEKİLİ ÇIKACAK


88 milletvekili çıkaracak İstanbul 3, 32 milletvekili çıkaracak Ankara 2, 26 milletvekili çıkaracak İzmir yine 2 seçim çevresine ayrıldı. Bir milletvekiline 161 bin 221 kişinin düştüğü İstanbul'un 1. seçim çevresi; Adalar, Ataşehir, Beykoz, çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar'dan oluşuyor. 4 milyon 997 bin 543 kişinin yaşadığı bu bölgeden, 31 milletvekili seçilecek. İstanbul'da 2. seçim çevresi ise; Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, esenler, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Şişli ve Zeytinburnu'dan oluşuyor. Bu bölgede bulunan toplam 4 milyon 281bin 775 kişilik nüfusu 27 milletvekili temsil edecek.İstanbul'un 3. seçim çevresinde ise; Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, 

Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Güngören, Küçükçekmece ve Silivri bulunuyor. Toplam 4 milyon 881 bin 144 kişilik nüfusa sahip seçim çevresinin milletvekili sayısı 1 tane artarak 30 oldu. 
 

ANKARA 1. BÖLGEDEN 18 MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK


İki seçim çevresine ayrılan ve 1 milletvekiline 156 bin 537 nüfusun düştüğü Ankara'da ise 1. seçim çevresi; Bala, Çankaya, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı, Sincan, Şereflikoçhisar ve Elmadağ'dan oluşuyor. Nüfusu 2 milyon 817 bin 683 olarak hesaplanan Ankara 1. seçim çevresi 18 milletvekili çıkaracak. 

Ankara'nın 2. seçim çevresinde; Akyurt, Altındağ, Ayaş, Beypazarı, çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Nallıhan, Pursaklar ve Yehimahalle bulunuyor. Toplam nüfusu 2 milyon 227 bin 400 nüfusa sahip ikinci bölgeden 14 milletvekili seçilecek. 

Bir milletvekiline 158 bin 367 kişinin düştüğü İzmir'de ise, 1. seçim çevresi; Balçova, Buca, Çeşme, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Konak, Menderes, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı ve Urla olarak belirlendi. Toplam nüfusu 2 milyon 2 bin 295 olan 1. seçim çevresinden, 13 

milletvekili seçilecek. Aliağa, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, bornova, çiğli, Dikili, foça, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menemen, Ödemiş ve Tire'den oluşan İzmir 2. seçim çevresi, 2 milyon 58 bin 779 kişilik nüfusu ile 13 milletvekili çıkaracak. 

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »