24 Mayıs 2018, Perşembe

Hapis Soma Holding yöneticilerine 'yaramamış'

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasına yönelik bilirkişi raporunda asli sorumlulardan olduğu belirlenen Soma Kömür İşletmeleri’nin cezaevinde bulunan yöneticileri, facianın kaynağını ‘sabotaj ya da tektonik bir hareket’e bağladı!

29 Eylül 2014 Pazartesi 7:50
Hapis Soma Holding yöneticilerine 'yaramamış'
Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinin, soruşturma kapsamında tutuklanan Soma Maden İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik’in de aralarında bulunduğu sekiz kişiyle yaptığı görüşmeden çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı.

Yeni bilirkişi raporu isteyeceklermiş
Geçtiğimiz günlerde savcılığa teslim edilen bilirkişi raporunda, bügüne kadar yüzlerce haberin de ortaya koyduğu gibi, Soma’da aşırı üretim yapıldığı, sensörlerin ve havalandırma sistemlerinin çalışmadığı ve yeterli olmadığı, birçok hava ölçümünün bir gün önceden kopya çekilerek doldurulduğu gibi bir dizi ihmale yer verilmiş, facianın aslında ‘önlenebilir’ olduğu kaydedilmişti.

Komisyon üyeleriyle konuşan Soma Kömür İşletmeleri yetkilileri ise bu bilirkişi raporunu kabul etmiyor; yeni bir araştırma için önümüzdeki günlerde ya da mahkeme sürecinde başvuruda bulunmaya hazırlanıyor.

Saatlerce düşünüp ‘tektonik hareket’e bağlamışlar
Soma yöneticisi zanlılar, dört ay boyunca kamuoyuna yansıyan yansımayan tüm olasılıkları, tek tek kendi aralarında değerlendirmiş; ancak saatler süren görüşmelerinden, kazanın nedeniyle ilgili bir sonuca bir türlü varamamış.

Zanlılar, komisyon üyelerine, facianın sabotaj, hatta önemli bir tektonik hareketten bile olabileceğini ileri sürerken, Türkiye’nin en büyük maden firmalarından birisi olarak her türlü tedbiri aldıkların, ancak buna rağmen bu kazanın yaşandığını dile getirmişler.

Öte yandan Soma yöneticileri, bu kazanın oluş nedeninin tam olarak belirlenmesiyle, madenciliğin seyrinin değişeceğini de sıklıkla dile getirmiş. Faciadan bu yana ‘büyük üzüntü’ duyduklarını da ifade etmişler.

"Kurye imzalamıştır"
Genel Müdür Ramazan Doğru ile Soma Kömür A.Ş. yöneticilerini birbirine düşüren, madende tüm hukuki sorumluluğun Doğru’ya ait olduğunu gösteren yetki devri belgesindeki imzanın sahte çıkması da taraflara soruldu.

Genel Müdür Doğru böyle bir belgenin yöneticileri tarafından ortaya atılmasyla şoke olduğunu belirtirken, “Benim hakkımda sahte belgeyi mahkemeye sunan şirket avukatlarının da sırf bu yüzden beni savunmalarını istemedim ve kendime başka bir avukat buldum” demiş.

Can Gürkan ise aynı soruya daha farklı iddialarla yanıt vermiş. Gürkan, sahte imza olan bir belgeyi savcılığa neden vereceklerini sorgulayarak, yönetim kurulunda bu kararı alıp imzalaması için de Doğru’ya gönderdiklerini belirtmiş. Gürkan’ın şunları da söylediği belirtiliyor: “Ama onun belgeyi imzalamadığından haberimiz yok. Bunun yanında kimin ne sebeple imzaladığı yada belgeyi ona götürmeyen kuryenin kendisinin mi imzaladığı gibi ihtimaller ise sonra ortaya çıkacaktır.”

Doğru, işçilerin AKP mitingine götürüldüklerini yalanlamamış
Bunun yanı sıra Soma Kömür A.Ş.’nin işçileri AKP mitinglerine götürüp götürmediklerine yönelik sorulara da farklı cevaplar verilmiş.

Can Gürkan, Ramazan Doğru’nun eşinin AKP’den siyasete girmesinin kendi kararı olduğu için ses çıkarmadıklarını, Soma’daki bu tür faaliyetler için inisiyatifin genel müdür Ramazan Doğru’da olduğunu öne sürmüş.

Ramazan Doğru ise mitinge işçilerin götürülmesi iddialarına net bir cevap vermemekle birlikte yalanlamamış.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »