18 Şubat 2019, Pazartesi

Harput Kalesi tanınmaz halde

Türkiye’nin önemli tarihi miraslarından biri olan Harput Kalesi’nin son hali içler acısı.

17 Ocak 2018 Çarşamba 19:28
Harput Kalesi tanınmaz halde
Türkiye’nin önemli kültürel miraslarından biri olarak gösterilen Harput Kalesi, bakımsızlık ve tarihi kalenin surlarına yazılan yazılar nedeniyle tanınmaz hale geldi.

Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen tarihi Harput Kalesi’nin uyarı levhalarına rağmen bu hale gelmesi, vatandaşların da tepkisini çekiyor.

“YAZIKLAR OLSUN”
Harput kalesini görmek için Malatya'dan Elazığ'a geldiğini belirten Musa Altın, “Tarihimize yapılan bir saygısızlık var. Ne yazık ki ecdat ederinin duvarları boyalı yazılarla dolu. Kimi ismini yazmış, kimi aşkını, kimi isyanını, kimi de evlenme teklifini yazmış. Yazıklar olsun, tarihe bu şekilde saygısızlık yapılmaz. İçinde de içki şişeleri, çöpler var. Gördüğümüz manzara bizi çok üzdü. Bu tabloyu kimse görmüyor mu? Elazığ’daki ilgili ve yetkili kurumları göreve davet ediyorum. Bu işten sorumlu olanlar zaman kaybetmeden tarihimize sahip çıkması gerekir” dedi.

''KALEMİZ 24 SAAT KORUNUYOR''
Konuyla ilgili Yeniçağ Gazetesine açıklamada bulunan Elazığ İl Kültür Turizm Müdürü Yardımcısı Hasan Doğan, kalenin geldiği son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Doğan, kalenin 24 saat boyunca kameralarla gözetlendiğini ve 4 güvenlik görevlisi tarafından korunduğunu ifade etti.

Kaleye zarar veren şahıslarla ilgili de konuşan Doğan şunları söyledi: “Harput kalesine zarar veren kişileri bulup haklarından yasak işlem başlatıyoruz. Bu tarihe yazılar yazarak zarar vermeye kalkan iki kişiyi kameralardan tespit ettik ve haklarında 2863 sayılı tarihi eserlere zarar verme suçundan dolayı soruşturma başlatarak idari para cezası kestik. Kalemizi ziyaret eden gençleri tarihe sahip çıkmaları konularında her zaman uyarıyoruz Bu kale atalarımızın bize bıraktığı büyük bir mirastır bizde gelecek nesillere bırakmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

HÜKÜMDARLARIN MERKEZ KALESİYDİ
Urartular tarafından inşaa edilen tarihi kale, Çubuk Bey, Artuklu Beyi Belek Gazi ve Selçuklu Beyi Alaeddin Keykubad birçok hükümdar tarafından merkez olarak kullanıldı.

Harput’un en eski sakinleri M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu’ya yerleşen Hurriler olduğu biliniyor. Hurrilerden sonra Hitit hakimiyeti altına girdi. Çok uzun sürmeyen Hitit hakimiyetinden sonra M.Ö. 9. Asırdan itibaren Doğu Anadolu’da devlet kuran Urartular Harput’ta uzun süre hüküm sürmüştür.

Harput Kalesi de Urartu devrinin izlerini taşımaktadır.

Kale’de kaya içine oyulmuş merdivenler, tünel ve hücrelerle su yolu bulunmaktadır.

M.Ö. 9. Asırdan beri bu kalesiyle müstahkem mevkii olarak bilinen Harput, en az 4000 yıllık bir maziye sahip.

Harput isminin ilk hecesi olan Har, taş (kaya) anlamına, son hecesi olan put (berd) ise kale anlamına gelmektedir. Günümüz Türkçe si ile Taş Kale anlamını taşımaktadır.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »