21 Temmuz 2018, Cumartesi

Hasan Nasrallah: Kalmamızı gerektiren sebepler var

Lübnan'daki Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, ''Kalmamızı gerektiren sebepler var olduğu sürece Suriye'den ayrılmayacağız'' dedi.

14 Kasım 2013 Perşembe 21:24
Hasan Nasrallah: Kalmamızı gerektiren sebepler var
Lübnan'daki Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, ''en büyük destekçileri'' Suriye başta olmak üzere, Filistin'i ve Lübnan'ı korumak için Suriye'de olduklarını iddia ederek, ''Kalmamızı gerektiren sebepler var olduğu sürece, Suriye'den ayrılmayacağız'' dedi.

Nasrallah, başkent Beyrut'un güneyindeki Dahiye bölgesinde Aşure günü etkinliklerinde bir konuşma yaptı. Suriye konusuna değinen Nasrallah, şunları kaydetti:

''En büyük destekçimiz Suriye başta olmak üzere, Filistin ve Lübnan'ı korumak için Suriye'deyiz. Kalmamızı gerektiren sebepler var olduğu sürece, Suriye'den ayrılmayacağız. Lübnan’da hükümeti kurmak için bizim Suriye'den çekilmemizi isteyenler, bize tartışılan bir durumu empoze etmeye çalışıyorlar. Bölgedeki ülkeleri ve insanları stratejik tehlikeler tehdit ederken, hükümet kurmak için şartlar ileri sürmek gerçekçi değil.'

Hizbullah'ın Silahsızlanması


''Hizbullah'ın silahsızlanması'' konusuna ilişkin de Nasrallah, ''Düşman etrafımızda bizi dinliyor, savaşa hazırlanıyor. Düşman bizi tehdit ettiği sürece, bizim silahsızlanmamız mümkün değil. Arap ülkelerinde yaşanan sorunların çözümü için diyalog, politik çözüm ve işbirliği gerekmektedir'' ifadelerini kullandı.

Lübnan'daki Müslüman ve Hristiyanlar'a yönelik en büyük tehdidin ''aşırı gruplar'' olduğunu savunan Nasrallah, taraflar arasındaki işbirliğinin bütün tehditleri ortadan kaldıracağını dile getirdi.

Lübnan’da 8 aya yaklaşan ''hükümet krizi''nin çözülmesi için, görüşmeler sürerken, eski Başbakan Saad Hariri’nin başında bulunduğu Gelecek Hareketi, Hizbullah'ın hükümette yer alması için, ''Suriye’deki silahlı gücünü çekmesini'' şart koşuyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »