Hastaneler de çevreci olacak

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Hasan Çağıl'ın yayınladığı genelgede, hastanelerde Çevre Yönetim Birimi kurulması için yapılacak çalışma duyuruldu.

29 Haziran 2013 Cumartesi 21:34
Hastaneler de çevreci olacak

Genelgede, “Çevre Kanunu'nca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik"e göre, yatak kapasitesi 20 ve üzerinde olanların, en az bir çevre görevlisi çalıştırması, çevre yönetim birimi kurması ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından hizmet alması gerektiği anımsatıldı.

"Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik" uyarınca ise aynı vergi numarasına sahip tesislerin, tek çevre yönetim birimiyle çevre yönetimini yürütebilmelerine olanak sağlandığına işaret edilen genelgede, çevre mevzuatından kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmesi için kamu hastane birlikleri bünyesinde çevre yönetim birimleri kurulmasının planlandığı açıklandı.

Çevre ve tıbbi atık yönetiminin daha etkin yürütülebilmesi için, gerekli şartları taşıyan ve yeter sayıda çevre görevlisi bulunan kamu hastane birlikleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurarak yönetmeliklere uygun ''çevre birimleri'' kuracak.

Birliklerdeki çevre yönetim birimlerinde görevlendirilecek personel ile ilgili bilgiler 1 Temmuz'a kadar  Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumuna gönderilecek.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »