26 Mayıs 2018, Cumartesi

Hatay Adana Mersin ve Antalya'da yapılan son seçim anketi

Yerel seçimler öncesi Akdeniz'in 4 büyük şehri Hatay, Adana, Mersin ve Antalya'da gerçekleştirilen seçim anketinin sonuçları açıklandı.

26 Ekim 2013 Cumartesi 21:17
Hatay Adana Mersin ve Antalya'da yapılan son seçim anketi
Mart 2014'te yapılacak yerel seçimler öncesi ORC araştırma şirketinin anket çalışmaları devam ediyor. ORC araştırma şirketi Akdeniz Bölgesin'deki 4 Büyükşehir Hatay, Adana, Mersin ve Antalya'da gerçekleştirdiği seçim anketi çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Akdeniz'de yapılan seçim anketi çalışmasının sonuçlarına göre, AK Parti ile CHP arasında kıyasıya bir seçim yarışı sürecek gibi gözüküyor. MHP ise tek bir şehirde AK Parti'yi zorluyor.

İşte ORC araştırma şirketinin Hatay, Adana, Mersin ve Antalya'da gerçekleştirdiği anketin sonuçları;

Hatay


Yapılan anket çalışmasına göre Hatay'da AK Parti'nin yüzde 43,5'lik bir oy oranına sahip olduğu gözüküyor. AK Parti'yi bu şehirde yüzde 32,1 ile CHP, yüzde 13,8 ile de MHP izliyor. Diğer partilere yüzde 2,7 oy çıkarken, henüz kararını vermemiş ya da partilerin adaylarını bekleyenlerin oranı yüzde 7,9.

Hataylılar yerel seçimlerde AK Parti'nin adayının ise Lütfü Savaş olmasını istiyor. Lütfü Savaşı Sadullah Ergin takip ederken, oyunu CHP'ye verecekler ise aday olarak Osman Tufan'ı tercih ediyor. Osman Tufan'ı Yusuf Civelek takip ediyor.

Adana


Adana'daki anket sonuçlarına göre, bu ilde AK Parti ile CHP arasında sıkı bir yarış var. AK Parti Adana'da yüzde 36,0 ile ilk sırada yer alırken CHP onu yüzde 30,3 oy oranı ile takip ediyor. MHP ise yüzde 20,5 oy oranına sahip. Diğer partilere yüzde 4,5 oy çıkarken, henüz kararını vermemiş ya da partilerin adaylarını bekleyenlerin oranı yüzde 8,7.

Adanalılar yerel seçimlerde görmek istedikleri AK Parti adayını yüzde 26,5 oy oranı ile Ömer Çelik olarak belirlemiş. Ömer Çelik'i yüzde 21,0 ile Azim Öztürk, yüzde 17,5 ile Mehmet Ali Bilici ve yüzde 16,8 ile Zihni Aldırmaz izliyor. CHP'de ise Turgay Develi yüzde 30,4 oy oranı ile ilk sırada yer alıyor. Develi'yi 28,0 ile Soner Çetin izliyor.

Mersin


Mersin'de yapılan anket çalışmalarında ise CHP'nin yüzde 27,9 oy oranı ile birinci sırada olduğu gözüküyor. Mersin'de CHP'yi yüzde 25,2 ile AK Parti, yüzde 25,0 ile de MHP takip ediyor. Mersin'de BDP'nin oy oranı ise yüzde 7,3. Diğer partilere yüzde 2,1 oy çıkarken, henüz kararını vermemiş ya da partilerin adaylarını bekleyenlerin oranı yüzde 12,5. Diğer şehirlerin anket sonuçlarına göre en büyük çekişme Mersin'de yaşanacak gibi gözüküyor.

Mersin'de CHP'lilerin aday olarak görmek istedikleri isimler arasında Macit Özcan yüzde 27,0 oy oranına, Fikri Sağlar 22,5 oy oranına, İstemihan Talay ise yüzde 18,00 oy oranına sahip. AK Partililer ise yüzde 29,0 ile Zafer Çağlayan'ı aday olarak görmek istiyor. Çağlayan'ı yüzde 22,1 ile Melin Merter Salt izliyor.

Antalya


Antalya'da yapılan anketlerde ise CHP yüzde 37,0 ile ilk sırada yer alıyor. CHP'yi AK Parti yüzde 32,6 ile izlerken, MHP'nin bu şehirdeki oy oranı yüzde 17,0. Diğer partilere yüzde 3,5 oy çıkarken, henüz kararını vermemiş ya da partilerin adaylarını bekleyenlerin oranı yüzde 9,9.

CHP'liler yüzde 38,0 ile Antalya'da Mustafa Akaydın'ı aday görmek isterken, AK Partililer yüzde 45,4 ile Mevlüt Çavuşoğlu'nu aday olarak görmek istiyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »