Hazreti Hüseyin'in şehit edilişinin 1374. yıl dönümü

Kocaeli'de Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1374. yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

13 Kasım 2013 Çarşamba 23:52
Hazreti Hüseyin'in şehit edilişinin 1374. yıl dönümü
Kocaeli'nin Darıca ilçesinde Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1374. yılı dolayısıyla Evrensel Aşure Matem Töreni düzenlendi. 

Türkiye Caferiler Vakfı tarafından Darıca Nene Hatun Stadyumu'nda gerçekleştirilen törende konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı İrşad Hizmetleri Daire Başkanı Dursun Aydın, Kerbela'nın o günden bugüne bütün Müslümanları derin acılara sevk ettiğini, yüreklerin asırlardır acı ve hüzünle kaplandığını söyledi. 

Müslümanlar olarak Kerbela'yı doğru okumaları ve anlamaları gerektiğini vurgulayan Aydın, ''İslam toplumunun hala Kerbela'yı doğru anlamadığı görülmekte. Bu nedenle yeni bir dile, gönül kapılarını birbirine açmaya ihtiyaç var'' dedi. 

Birlik ve Beraberliğimizi Hoşgörüye Dönüştürmeliyiz


Aydın, ''Bizleri, ayrılığa, kin ve nefrete dönüştürmek isteyenlere ortak cevap vermeliyiz. Birlik ve beraberliğimizi hoşgörüye dönüştürmeliyiz'' diye konuştu.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık ise Kerbela'nın İslam dünyasının kıyamete kadar yaşayacak en büyük acısı olduğunu dile getirerek, ''Bunun için tüm Müslümanlar uyanık olmalı, oynanacak oyunlara dikkat etmeli, mezhep çakışmasına girmemeliyiz'' diyen Işık, ''Alevi ve Sünnisiyle bütün Müslümanlar kardeştir. Şunun önemle altını çizmek istiyorum ki tüm bunlar için eğitim şarttır. Çocuklarımıza dinimizi öğretmemiz gerek'' ifadesini kullandı. 

Konuşmaların ardından, gençler Hz. Hüseyin'in şehit edilişini anlatan tiyatro oyununu sergiledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »