21 Mayıs 2018, Pazartesi

HDP heyetinden flaş açıklama

İmralı heyetinde yer alan HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, İmralı görüşmesi sonrası yaptıkları açıklamaların bazen sürece zarar verdiğini belirterek, bundan sonra Öcalan ile sık sık görüşeceklerini ancak ayda bir açıklama yapacaklarını söyledi. Hükümetle ortak açıklama yapmak istediklerini ifade eden Buldan, İmralı'da görüşen devlet heyetinin genişleyeceğini ve müzakerelere geçilmesi durumunda mesajı Öcalan'ın vereceğini anlattı.

26 Aralık 2014 Cuma 2:24
HDP heyetinden flaş açıklama
Çözüm sürecinde yeni aşamaya geçilmesi ile birlikte önemli kararlaşmalar yaşanıyor. GözlerKandil'de KCK yetkilileri ile temaslarda bulunan Sırrı Süreyya Önder, Leyla Zana ve Hatip Dicle'nin yapacağı açıklamaya çevrilirken HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan,İMC TV'de görüşmelerde yeni formatı açıkladı. Buldan, bundan sonra İmralı'ya sık sık gideceklerini ancak gidişlerini duyurmayacaklarını, görüşmeye ilişkin ayda bir açıklama yapacaklarını söyledi. Buldan, Öcalan'ın sürece ilişkin hazırladığı taslağın 4 sayfadan oluştuğu, ilk maddenin kadınlara ilişkin olduğunu belirtti. Buldan, “Kadınların yaşadığı sorunları aşma konusunda hangi önlemler alınacak ve hükümet, devlet bu konuda hangi paketleri çıkaracak. Bütün bunlar Sayın Öcalan’ın gündeminde olan meselelerdir. Ve hazırlamış olduğu taslakta da önemli bir maddedir" dedi.

Mesajı Öcalan verecek

Bundan sonraki toplantılara devleti temsilen bir ekibin katılması gerektiğine dikkat çeken Buldan, bunun Kamu Güvenliği Müsteşarlığı veya devletin belirleyeceği her hangi bir kurumun temsiliyeti olabileceğini söyledi. Buldan, "Bunlarla bir arada o taslak zerinde bazı tartışmalaryapmamız gerekecek ve bu tartışmalar sonucunda da artık müzakereye geçebileceğinin mesajı verilecek. Bu mesaj belki Sayın Öcalan tarafından verilecek. Bütün bunları tabiki önümüzdeki toplantılarda görebiliriz" diye konuştu.

İmralı'ya gidiş tarihleri açıklanmayacak

Bundan sonraki süreçte çok seri toplantıların başlayacağını söyleyen Buldan, sık sık İmralı'ya gideceklerini fakat gidecekleri günleri basına söylemeyeceklerini belirtti. Buldan, ziyaretler sonrasında da açıklama yapmayacaklarını vurgulayarak; "Çünkü yapılan her açıklama gerçekten bazen zarar verebiliyor. Basın tarafından medya tarafından farklı kelimeler ön plana çıkarılıp sabote edilinebiliyor ya da manipüle edilebiliyor. Dolayısıyla bütün bunları engelleyebilmek için aslında aslında ayda bir açıklama yapacağız belki. Çok sık gideceğiz fakat ayda bir açıklama yapacağız. Eğer bunu oturtabilirsek müzakere süreçlerinde bence böyle de olması gerekiyor. Çok konuşmamak, her yapılan görüşmeden sonra açıklama yapmamak sürecin sağlıklı yürüyebilmesi açısından önemlidir. Ama tabiki her şeyin gizili kapaklı olmasıda çok büyük bir zarar verir" dedi.

Ortak açıklama vurgusu

Buldan, kamuoyunun sürecin nasıl bir barış sürecine evrileceği konusunda merak içinde olduğunu belirterek, "Dolayısıyla çok gizli kapaklıda değil zaman zaman açıklama yaparak fakat bu açıklamalarında ortak açıklamalar olması konusuda bizim böyle bir isteğimiz var. Artık hükümetle ortak yapabilmeliyiz açıklamalarımız" ifadesini kullandı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »