23 Mayıs 2018, Çarşamba

HDP için kritik açıklama!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "HDP ile görüşülmez diye bir kategorik tavrımız yok" dedi.

7 Ocak 2016 Perşembe 22:54
HDP için kritik açıklama!
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş NTV canlı yayınına katıldı.
Kurtulmuş'un gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu;

Numan Kurtulmuş: Türkiye terörle yeni karşılaşmıyor. Yaklaşık 37-38 yıldır çok ağır bir terör tehdidi altında. 40 bin insanımız öldü 1.5 trilyon dolar da Türkiye'nin kaybı oldu terör dolayısıyla. Geçmiş dönemde de bunun halledilmesi için son derece iyi niyetli, samimi ve büyük riskler göz önünde bulundurularak bir süreç başlatıldı. Fakat maalesef terör örgütü bu süreci geriye doğru döndürdü. 20 Temmuz’dan beri de sanki belli bir yerden düğmeye basılmış gibi farklı terör örgütleri Türkiye'de ciddi bir terör estirmeye başladı. hendekler kazıldı, şehirler işgal altına alındı, silahlarla, bubi tuzaklarıyla güvenlik güçlerine hatta sivil halka saldırılar oldu ve maalesef uzunca bir süredir belli ilçelerimizde devam eden bir terörle mücadele sırasında da çok sayıda insanımız öldü. Çok sayıda güvenlik kuvvetimizde şehit edildiler. Ben mesela dün Ordu’da bir uzman çavuşun cenaze törenindeydim. Yani kendinize uzun süre gelemiyorsunuz. Sur’da terörle mücadele sırasında uzaktan keskin nişancı ateşiyle şehit edilmiş. Bu tablonun süratle değiştirilmesi lazım. Öncelikli olarak bu şekilde bir yere varılamayacağını herkesin bilmesi lazım. Olan bölge halkına oluyor. Sürecin böylesine hızlanması, terörün böylesine ortaya çıkmasında hiç şüphesiz bölgedeki gelişmelerinde payı var. Özellikle Suriye tarafında 911 kilometrelik sınırın öbür tarafında onlarda hatta yüzlerce terör örgütü var. Bir çok ülkenin katıldığı vekalet savaşları var. O savaşlarda kullanılan lojistik olan desteklenen, silah olarak desteklenen, siyasi olarak desteklenen birçok terör örgütü var. Bu örgütlerin ve özellikle sınırın öbür tarafındaki bazı örgütlerin Türkiye'deki terör örgütü ile işbirliği içinde hareket ediyor olması Türkiye'de terörle mücadeleyi daha zor safhaya getiriyor. Biz bu terör mücadelede inşallah büyük kararlılıkla uzun yıllar sonra büyük bir koordinasyonla bu mücadele devam edecek. Sonuçta bir geçici durumdur. Terör örgütünü terör faaliyetleri yapamayacak duruma getirilene kadar devam edecek bu operasyonlar. Bunu yaparken de çok hassas bir süreç yürütülüyor. Dağda mücadele etmek kolay ama şehirlerde öyle değil. Sokak sokak hendekler kazılmış, siz burada terör örgütü mensuplarıyla sivil vatandaşlarımızın arasını ayırmaya azami gayret sarf ediyorsunuz ve çok şükür mümkün olduğu kadar çok az sivil kayıplarla bu süreci geçirmeye çalışıyorsunuz. Başarılı bir süreç yürüyor. Esas mesele bu terör mücadele bittikten sonra bu olaydan sonraki rehabilitasyon sürecinin iyi yapılmasıdır. 
 
-Evlerinden ayrılmak zorunda kalan insanlar oluyor, okullarına gidemiyor çocuklar, hastalar var, yaşlılar var. Çocukların askerlerin yanında koşmak zorunda kalması ve bunların ona bir oyunmuş gibi anlatılması görüntüleri geliyor. Bu terör mücadele en kısa zamanda bittiğinde oradaki hayatın eskisine dönmesi için ve özellikle çocukların psikolojisinin etkilenmemesi için neler yapılacak? 
Numan Kurtulmuş: Bununla ilgili bakanlar kurulunda önemli kararlar aldık. Evlerini terk etmek durumunda kalanların önce geçici olarak bu insanlara valilikler üzerinden destekler veriliyor. Çocukların rehabilite edilmesi için sosyal yardım bakanlığımız devrede olacak. İlgili birimler esnafımızın karşılaştığı zorlukları giderecek. Ayrıca evleri harabe haline gelen insanların durumunun iyileştirilmesi, olaylar bittikten sonra iyi mekanlarda yaşaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bazıları çok sık söylüyorlar bir duygusal kopuş diye. Bu ülkede biz Türkler ve Kürtler farklı etnik yapıdan insanlar, farklı mezhebi yapıdan insanlar tesadüfen bir arada değiliz. Bin yüz senedir bu topraklarda kardeşçe dostça yaşıyoruz. Geçmişte de terör örgütü ile hükümet güçleri arasında çatışmalar olmasına rağmen hiçbir zaman Türklerle Kürtler arasında bir iç savaş yaşanmadı. Türkiye'nin her yerine dağılmış vaziyette iç içe yaşıyorlar. Birileri burada duygusal kopuş bekliyorlar boşuna beklerler. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, etnik kökenlerimiz farklı olabilir hatta bu sorunu nasıl çözeceğimize ilişkin siyasi tekliflerimizde farklı olabilir ama sonuçta herkesin dikkat edeceği ortak nokta bu toprakta yaşayan 78 milyon zihinsel olarak, fikir olarak, gönül olarak aynı noktada durur. Türkün Kürt'ten başka kaderi Kürdün de Türk'ten başka kaderi yoktur. Geçmişimiz bir olduğu gibi geleceğimizde birdir. Bu duyguları bütün siyasi aktörler beslerse, barışın, kardeşliğin, insafın diliyle konuşmayı başarırsa bu sorunu çözeriz. 
 
-Fikirlerimiz siyasi tekliflerimiz farklı olabilir dediniz ama son bir haftadır herkesin en çok konuştuğu mevzulardan biriside HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının yaptıkları açıklamalar ilgili kaldırılması. Sizin şahsi fikriniz hem de fezlekelerin gelmesi halinde Ak Parti’nin mecliste ne yapacağını sormak istiyorum. 
Numan Kurtulmuş: Öncelikle biz baştan beri dostça uyarılarda bulunuyor. Bu süreçte en büyük yük HDP’lilerin üzerine düşüyor. Bir taraftan dağın bir taraftan hendek kazanların baskısı var. HDP’den beklediğimiz eğer demokratik bir siyaset yapacaklarsa ve bu iddia ile hareket ediyorlarsa önce bu hendek siyasetine karşı çıkmalılar, dağdan gelen talimatlara karşı çıkmalılar. Maalesef HDP'nin içindeki bazı kişilerin hendek siyasetine destek verdikleri görülüyor. HDP’ye oy veren yaklaşık 5 milyon insan HDP hendek siyasetinin paydaşı olsun, oralara bomba konulmasına göz yumsun diye bu oyu vermediler. Tam tersine yaşadığımız şehirden çatışmayı uzaklaştırın kendi taleplerimizi sesli dile getirelim ama bunları demokrasi içinde yapalım diye verdiler. Dolayısıyla HDP’nin halen yol yakından demokratik dile dönmesini tavsiye derim. HDP’nin bundan sonraki siyasetinde başarısı bakımından önemlidir. Biz parti kapatmalara karşı olan bir siyasi hareketiz. 1960 darbesinden bugüne kadar 68 siyasi parti kapatılmış. Bu partilerden bir kısmı iktidar olan partiler bir kısmı Türk siyasetinin bundan önceki partileri. Hangi parti hangi amaçla kapatılmışsa aslında o parti daha fazla büyümüş ve güçlenmiş. Parti kapatmaların siyasi bir sonucu olmadığını düşünüyoruz. Buyursunlar siyasetin diliyle siyasetin usulleri içinde görüşlerini dile getirsinler. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »