HDP'den Köşk için CHP'li Türmen'e teklif

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun CHP - MHP ’nin ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından HDP - BDP cehpesinde, ''HDP’nin destekleyeceği olası cumhurbaşkanı adayı'' arayışları yeniden başladı.

18 Haziran 2014 Çarşamba 16:35
HDP'den Köşk için CHP'li Türmen'e teklif
Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığına tepki gösteren CHP milletvekilleri ile CHP’nin sosyal demokrat tabanının da desteğini alabilecek bir aday arayışını gündeme alan HDP ve BDP kurmayları, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen’e de adaylık teklifi götürdü.

Edinilen bilgilere göre düşünmek için süre isteyen Türmen’in kararını bugün HDP’ye iletmesi bekleniyor.

Demirtaş da güçlü aday

Türmen’in olumsuz yanıt vermesi halinde Selahattin Demirtaş’ın ismi öne çıkıyor.

BDP Eşgenel Başkanlığı’ndan bugün istifa ederek HDP Eşgenel Başkanlığı’na, ESP Genel Başkanlığı’ndan istifa edecek Figen Yüksekdağ ile birlikte aday olacak Demirtaş’ın adaylığına ilişkin “Olabilir” değerlendirmesi yaptığı öğrenildi. “Cumhurbaşkanlığı seçiminde iki temel çizgi yarışacak. Birincisi, bizim göstereceğimiz, destekleyeceğimiz.

Diğeri de AKP ’nin adayı ve CHP, MHP’nin çatı adayı etrafında oluşacak olan çizgi” diyen Demirtaş’ın olası adaylığının HDP’nin “Türkiye Partisi” projesine de büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor. HDP’nin ismini tartışmaya açtığı üçüncü isim ise İnsan Hakları Savunucusu- Avukat Eşber Yağmurdereli. Ömrünün yaklaşık 17 yılı cezaevinde geçen Yağmurdereli, bir dönem SHP’de siyaset yapmıştı.

Radikal
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »