HDP'li Altunışık: Barajı geçeceğiz

HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) MYK üyesi Hatice Altınışık, "HDP demokrasi 36 milletvekili çıkaramama riskini göz önüne alarak ısrarlı bir şekilde partiyle seçime giriyor, barajı geçeceğiz gümbür gümbür" dedi.

5 Şubat 2015 Perşembe 21:11
HDP'li Altunışık: Barajı geçeceğiz
Tokat merkez ve ilçelere bağlı köylerde 1 haftadan bu yana çalışma yapan HDP MYK üyesi Hatice Altınışık, parti binasında açıklamalarda bulundu. Tokat'ta yerel örgütü kurduklarını söyleyen Altınışık, ay sonunda il kongresi düzenleyeceklerini söyledi. HDP'nin seçime parti olarak katılacağını belirten Altınışık şöyle dedi: 

"Yaklaşık 5 ay önce parti merkez yürütme kurulumuzla, parti meclisimizle bu konuyu konuştuk ve biz seçim barajını ortadan kaldırmak için partimizle seçimlere girerek barajı tuzla buz etmeyi kararlaştırdık. HDP bağımsız olarak seçime girse yine aynı sayıda milletvekili sayısı çıkartabilir. Ama HDP'nin seçime girmediği bölgelerde ki HDP'lilerin oylarının büyük bir kısmı yine birinci parti seçilen iktidar partisine yarayacaktır. Dolayısıyla iktidar partisi mevcut milletvekili sayısı ile tek başına istediği anayasayı çıkartarak oluşturmak istediği sistemi oluşturabilme şansını elde edebilecektir. HDP demokrasi adına 36 milletvekili çıkaramama riskini göz önüne alarak ısrarlı bir şekilde partiyle seçime giriyor. 1 oyun dahi iktidar partisine gitmemesi için büyük özveride bulunuyor. Bu alkışlanması gereken bir şeydir. Hedefimiz var; barajı geçeceğiz gümbür gümbür."

MUHALEFETİ ELEŞTİRDİ

Altınışık, Türkiye'de muhalefetin öncelikle muhalefet etmesi gerektiğini anlatırken, 34 yıldan bu yana 12 Eylül darbesinin getirmiş olduğu antidemokratik bir seçim barajının uygulandığını söyledi. Altınışık, şöylo kunuştu:

"Bu seçim barajının kaldırılması için bağımsız milletvekillerimizle olağan üstü çaba sarf ettik. Bizi bugün eleştirmeye kalkan muhalefet partisi bu konuda yeteri kadar destek vermediği için bugün o antidemokratik seçim barajı ortadadır. Biz Halkların Demokrat Partisi olarak demokrasiyi bu ülkenin her karışında inşa etmeyi, bütün halkların inançları ve cinsiyetlerin parlamenter sistemde temsiliyetini sağlayabilmek için bu seçim barajını madem parlemantoda yıkamadık, halkımızla beraber omuz omuz vererek ezip geçip temsiliyeti sağlamayı hedefliyoruz."

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »