18 Haziran 2018, Pazartesi

HDP'li Tuğba Hazer'in vekilliği düşürüldü!

TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün "devamsızlık nedeniyle" milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde oy çokluğu ile karar verdi. Karar Meclis'te oylanacak.

14 Haziran 2017 Çarşamba 19:43
HDP'li Tuğba Hazer'in vekilliği düşürüldü!
TBMM Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden kurulu  Karma Komisyon,  AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop  başkanlığında, Öztürk'ün devamsızlık dosyasına ilişkin komisyon bünyesindeki  Hazırlık Komisyonu raporunu görüşmek için basına kapalı toplandı. Toplantıda, Öztürk'ün yerine HDP Ankara Milletvekili, TBMM İdare Amiri  Sırrı Süreyya Önder savunma yaptı. Alınan bilgiye göre, Önder savunmada, meselenin devam-devamsızlık ya  da sadece iki milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülme meselesi olmadığını  iddia etti.  HDP'li hiçbir milletvekilinin milletvekilliğini meslek, geçim kaynağı  ya da statü olarak görmediğini belirten Önder, "Milletvekillerimizin  milletvekilliğinin düşürülmesiyle burnumuzu sürtmüş ve haddimizi bildirmiş  olmayacaksınız. Kararı vicdanlarınızla ve özgür iradenizle verin." diye konuştu.

Önder, konunun siyasi olarak ele alınmak istendiğini savunarak, 3 yıl  sürdüğünü ve kendisinin de katıldığını söylediği müzakere sürecinde neler  yaşandığını anlattı. HDP'li Önder'in savunmasının ardından Öztürk'ün "devamsızlık  nedeniyle" milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde oy çokluğuyla karar verildi.  Karma Komisyon, buna ilişkin hazırlayacağı raporu TBMM Genel Kuruluna sunacak ve  nihai karar orada verilecek. HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın devamsızlık dosyasını  görüşmek için de dün komisyon bünyesinde Hazırlık Komisyonu kurulmuştu. Komisyon,  hazırlayacağı raporunu Karma Komisyona sunacak. Karar Meclis'te oylanacak
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »