23 Mayıs 2018, Çarşamba

HDP'li vekile 'Kürtçe' şoku!

"Kürtçe ulusal bir dil değil" gerekçesiyle reddedilmiş

8 Ocak 2015 Perşembe 4:21
HDP'li vekile 'Kürtçe' şoku!
HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın Kürtçe yılbaşı kartı bastırma talebi Meclis Basımevi tarafından, "Kürtçe ulusal bir dil değil. Teamüller gereği basılamaz" gerekçesiyle reddedildi. Gerekçeye tepki gösteren Sarıyıldız, Kürtçe'nin Ortadoğu'da dördüncü, Irak'ta ise ikinci resmi dil olduğunu söyledi.

Sarıyıldız, Meclis Basımevi'ne, yılbaşı tebrik kartının Kürtçe basılmasını talep etti. Ancak Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, "Kürtçe'nin ulusal bir dil olmaması ve dünyada kabul gören 200 ulusal dil arasında olmayışı nedeni ile yılbaşı kartlarını Kürtçe olarak basamayız" gerekçesiyle talebi reddetti. Sarıyıldız, "teamül gereği basılamaz" yanıtını aldığını söyledi. Sarıyıldız, bunun üzerine konuyu Meclis Başkanlığı'na taşıdı.
Sarıyıldız, Milliyet'e, "Teamülü nasıl uygulamak gerekir. Yüzyıllık inkarcı yaklaşımla bu günlere geldik. 'Bir ulus dili değil' diye Kürtçe tebrik talebimiz kabul edilmedi. Oysa bu dil Irak Kürdistanında resmi dil statüsünde. Binlerce yıl konuşulan, filolojisi olan Ortadoğu'da en fazla konuşulan dördüncü dil. Bize bu yönlü cevap verilmesinin TBMM'nin hala inkarcı yaklaşımı devam ettirdiğini gösterir. 'Ulus dili değil' deniyor. Ulus olması için söz konusu ülkelerden ayrılıp bağımsız bir devlet mi kurulması gerekir? İngilizce Türkiye'de 500 bin insan arasında konuşuluyor. İngilizce talebinde bulunsaydık hemen kabul edilirdi. Ancak 40 milyonun konuştuğu Kürtçe 'ulusal dil değil' diye kabul edilmiyor. Bu sadece Kürtlere değil, Pomaklara, Çerkezlere, Süryanilere, Ermenilere ve Araplara dönük te inkarcı bir yaklaşımın teamülüdür. Bu anlayış ülkeye barış getirmeyecek ülkeyi germeye devam edecektir" dedi.

Talimat bilginiz dahilinde mi verilmiştir?
Sarıyıldız, konuyu soru önergesi ile TBMM'ye de taşıdı. Yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanı Cemil çiçek'e soru önergesi veren Sarıyıldız, şu soruları yöneltti:
- Meclis Basımevi teamül gereği sadece ulusal dillerde basım ve yayın yaptığını belirtmektedir. Bu teamüle göre TBMM Türkiye'nin toplumsal açıdan çok dilliliğini görmezden gelmekte ve Türkiye'de Türkçe dışındaki, Kürtçe başta olmak üzere Gürcüce, Hemşince, Lazca, Pontusça, Süryanice, Abazaca, Acemce, Mıhallemice, Pomakça gibi dilleri yok saymaktadır. Meclis başkanlığı olarak bu toprakların kadim halklarının dillerini, teamülen daha ne kadar görmezden gelmeyi ve yasaklamayı düşünmektesiniz? Türkiye'nin toplumsal çok dilliliğini ve dilsel zenginliğinin korunması ve geliştirilmesi ile ilgili temel politika ve yaklaşımınız nedir?
- TBMM'deki basım faaliyetlerinde hangi diller kullanılmaktadır? Bu kriter nasıl belirlenmektedir?
- Dünyada yaklaşık 40 milyon Kürdün kullandığı ve Irak Anayasası’nın ikinci resmi dillerinden biri olan Kürtçe Meclis Başkanlığı'na göre ulusal bir dil değil midir?
- Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’nın Kürtçe’nin ulusal bir dil olmaması ve dünyada kabul gören 200 ulusal dil arasında olmayışını gerekçe göstererek, yılbaşı kartlarını Kürtçe olarak basmama talimatı bilginiz dahilinde mi verilmiştir?
- Yüzyıllardır aynı topraklarda yaşadığınızı iddia ettiğiniz Kürtlerin en temel insani hakkı olan anadilinde kendisini ifade etmesinin engellenmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
- Halkın vekilinin kendi anadilinde seçmenlerine ulaşmasını engelleyen Meclis Başkanlığınızın bu ayıbın ortadan kaldırılması için herhangi girişimi ya da çalışması var mıdır?
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »