24 Mayıs 2018, Perşembe

HDP'nin o önerisi reddedildi!

HDP'nin, sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili Meclis Araştırması açılması önergesinin bugün gündeme alınması önerisi reddedildi

15 Aralık 2015 Salı 22: 0
HDP'nin o önerisi reddedildi!

HDP'nin, sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili Meclis  Araştırması açılması önergesinin bugüngündeme alınması önerisi reddedildi. 
    TBMM Genel Kurulu'nda söz alan HDP Adana Milletvekili Meral Danış  Beştaş, Diyarbakır'da iki gencin üzerine, beyaz ranger araçtan inen bir şahıs  tarafından rastgele ateş edildiğini savunarak, "Beyaz torosları davet eden  Başbakan, ona, buradan söylüyoruz. Artık beyaz toroslar değil, beyaz rangerlar ve  siyah rangerlar ölüm saçıyor, ölüm kusuyor oralarda" iddiasında bulundu. 
    Sokağa çıkma yasaklarının Anayasa'nın 13. maddesine aykırı olduğunu ve  bu konuda hukuki girişimlerde bulunduklarını kaydeden Beştaş,"Bu hükümet, şu anda  sistematik, kararlı ve istikrarlı bir şekilde insanlığa karşı suç işlemeye devam  ediyor" görüşünü ileri sürdü. 
    Ak Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise Başbakan Ahmet  Davutoğlu'nun sözlerinin tahrip edilmesi gibi doğudaki gerçekliğin de tahrip  edildiğini belirterek, "Sayın Genel Başkanımızın, hiçbir yerde, hiçbir şekilde  beyaz torosları davet eden bir sözü, bir beyanı yoktur" dedi. 
    Yaşanan olayların tek sorumlusunun terör örgütü olduğunu vurgulayan  Bostancı, "Siz barış istiyorsanız, bu ülkede Türk, Kürt kardeşliğini  istiyorsanız, sesinizi yükseltmeniz gereken, o hendekleri açan, halkı kendisine  siper eden ve güvenlik güçlerine karşı halkı kalkan gibi kullanmaya çalışan, PR  görevini de kimilerine bırakan terör örgütüdür" değerlendirmesinde bulundu. 
    Öneri hakkında söz alan AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu da  "Herhalde vicdan sahibi herkes, bu ülkede beyaz toroslara geri dönmeyi isteyecek  insanların belki en sonuncusunun Ahmet Davutoğlu olduğunu bilir. Sizin de  motosikletli katillerden haberiniz var mı? Nusaybin'de, Medeni Konak'ı beyaz  toroslar öldürmedi, YDG-H üyesi iki tetikçi öldürdü. Bunu da siz çok iyi  biliyorsunuz" ifadesini kullandı. 
    HDP sıralarından kendisine "Makul Kürt" denilerek sataşılması üzerine  Miroğlu, "Makul Kürt'üm, benim makul Kürt'lüğümü senin ömrün öğrenmeye yetmez,  anladın mı? Ben makul Kürt'üm ama senin ne Kürt'ü olduğunu bilmiyorum" dedi. 
    Miroğlu, "Sokağa çıkma yasağı, sizin desteklediğiniz, tolere  ettiğiniz, bütün çabanızla yanınızda durduğunuz devrimci halk savaşı  stratejisinin bir sonucudur. Bu strateji, Türkiye'de demokratik zemini  zehirliyor. Bu stratejiye karşı bir hükümetin, bir devletin alabileceği yegane  tedbir, silahlı gruplarla işgal edilmiş ilçelerini, şehirlerini hükümranlık  haklarını hatırlayarak savunmaktır" diye konuştu. 
    CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise sokağa çıkma yasakları ile  Anayasa'nın ihlal edildiğini savunarak, "Bu yasakların konmasının yegane  mercisinin neresi olduğunun farkında mısınız? Bütün bunlar, TBMM'nin onayı  olmadan uygulanamaz. Meclis'in bilgisi, onayı, izni olmadan Türkiye'de  sıkıyönetim ilan edilmez, olağanüstü hal ilan edilemez, sokak yasakları  konulamaz" görüşünü dile getirdi. 
    Diyarbakır'daki tarihi Fatihpaşa Camisi'nin, terör olayları sırasında  yandığını anımsatan Gök, "Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir caminin  naklen yayını televizyonlardan izlenmiştir ve bu iktidar müdahale edememiştir. Bu  ayıp size yeter. Siz camiyi koruyamadınız, insanlarımızı nasıl koruyacaksınız  orada?" sözlerine yer verdi. 
    Gök, "Biz CHP olarak PKK terörüne de karşıyız, IŞİD'e de karşıyız,  DHKP-C'ye de karşıyız. Var mısınız? Hendekleri kazanlara da karşıyız" ifadesini  kullandı. 
    Hükümete sataşmada bulunulduğu gerekçesiyle söz alan Başbakan  Yardımcısı Tuğrul Türkeş de "Hırsızın hiç mi suçu yok?" sözleriyle biten  Nasrettin Hoca fıkrasını anlatarak, terör örgütünü inkar eden, görmezden gelen,  bölgede yaptıklarını hiçbir şekilde kale almayan ve sadece siyasi iktidara,  iktidardaki partiye yönelik konuşmalar yapıldığını anımsattı. 
    Terör örgütüyle çok ciddi bir mücadelenin gerçekleştirildiğini  belirten Türkeş, "Tabii ki istenen, arzu edilen uygulamalar değil, o uygulamalar.  Ama baktığınızda da zorunlu olan uygulamalardır. Gereken yapılıyor" dedi. 
    AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, Hükümet'in terörle  ve teröristlerle mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğini vurguladı. 
    Konuşmaların ardından oylanan öneri reddedildi. 
    Öte yandan MHP'nin Türkiye'nin enerji arz ve güvenliği ile enerjide  dışa bağımlılığın azaltılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi  amacıyla Meclis Araştırması açılması önergesinin gündeme alınması önerisi de  kabul edilmedi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »