HDP'ye kötü sürpriz!

HDP'nin 26 Nisan'da Erzincan'da yapmak istediği ilk seçim mitingine Başbakan'ın programı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Bunun üzerine parti yönetimi, Tekirdağ'da yapılacak mitingle alanlara inme kararı aldı. HDP'nin son mitingi ise 5 Mayıs'ta Hakkâri'de gerçekleşecek.

25 Nisan 2015 Cumartesi 3:59
HDP'ye kötü sürpriz!
Aday tanıtımı, seçmenle tanışma ve salon toplantıları ile çalışmalarını sürdüren HDP, renkli miting ve açık hava toplantıları ile fark yaratmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda ilk mitingiErzincan'da yapmak isteyen HDP, valiliğin engeline takıldı.
HDP'nin 26 Nisan'da düzenlemeyi planladığı miting için il yönetimi tarafından valiliğe yapılan izin başvurusu, 27 Nisan'da Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun programının bulunması ve güvenlik kaygıları gerekçe gösterilerek reddedildi. HDP'nin Cumhuriyet Meydanı'nda yapmayı planladığı miting için 20 Nisan'da valiliğe başvuru yaptığı bildirildi. Valilik, "Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun ilimize yapacağı ziyaret ve akabinde gerçekleştireceği açılışlar nedeniyle meydanda bir gün öncesinde güvenlik tedbiri alınması amacıyla kolluk güçleri tarafından gerekli çalışmaların yapılacağından istemiş olduğunuz Cumhuriyet Meydanı uygun görülmemiştir" gerekçesi ile başvuruya olumsuz yanıt verdi. Valilik yanıtında, mitingin ileri bir tarihe ertelenmesi halinde başvurunun yeniden değerlendirilebileceği ifade edildi.
Bunun üzerine HDP, miting programını yeniden düzenledi. bu kapsamda ilk mitingin Eş Başkan Figen Yüksekdağ'ın katılımı ile 3 Mayıs'ta Tekirdağ'da yapılması kararlaştırıldı. Parti genel merkezi tarafından çıkarılan miting programına göre HDP, toplam 43 ilde miting yapacak. Son miting ise yine Yüksekdağ'ın katılımı ile 5 Haziran'da Hakkâri'de gerçekleştirilecek.
Demirtaş'ın 21, Yüksekdağ'ın ise  ise 22 ilde mitinge katılacağı belirtilirken mitingler Avrupa'ya da taşınacak. 2 Mayıs'ta Avrupa'da iki miting düzenlenecek Demirtaş Paris, Yüksekdağ ise Strasburg mitinginde konuşma yapacak. Avrupa'nın bazı ülkeleri ve Türkiye'nin diğer seçim bölgelerinde ise açılışlar, salon toplantıları, esnaf ve mahalle çalışmaları ile kitlesel karşılamalar çerçevesinde etkinlikler yapılacak.

İlk kez miting yapılacak iller
Parti olarak seçime girecek olan HDP, daha önce miting yapmadığı Kayseri, Çorum, Artvin veSamsun gibi bazı illerde mitingler ve açık hava çalışmaları yapacak. HDP'nin seçim propagandalarında ise, "yeni yaşam", "kimliklerin özgürlüğü" ve "demokratik siyaset" öğeleri öne çıkarılacak.

Antep mitingi Karer'e ithaf edilecek
HDP'nin Gaziantep'te yapacağı miting, PKK'nın kurucuları arasında yer alan Haki Karer'in bu kentte vurulmasının yıl dönümü olan 18 Mayıs'ta gerçekleştirilecek. Karer, 18 Mayıs 1978'de öldürülmüştü.
17 Mayıs'ta Adana'da, 23 Mayıs'ta Van'da yapılacak mitinge Yüksekdağ ve Demirtaş birlikte katılacak. 30 Mayıs'ta İstanbul, 31 Mayıs'ta ise Diyarbakır'da yapılacak büyük mitinglerde ise Demirtaş, konuşmacı olarak yer alacak. Yüksekdağ ise 5 Haziran'da Hakkâri'de yapılacak olan son mitinge katılarak HDP'nin miting maratonunu sonlandıracak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »