Hedef ilk 10'a girmek

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin hedefinin dünya savunma liginde ilk 10'a girmek olduğunu söyledi.

12 Kasım 2013 Salı 4:19
Hedef ilk 10'a girmek

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Savunma Bakanlığının 2014 Yılı Bütçesi üzerinde sunum yapan Yılmaz, Türkiye'nin güçlü ordusuyla daha çok ülkenin işbirliği yapmak istediği bir devlet haline geldiğini, giderek artan oranda askeri eğitim iş birliği, barış için ortaklık programı ve çok uluslu barış gücü teşkili faaliyetleriyle barışı destekleme harekatlarında katkısı aranan bir ülke olduğunu söyledi.

Yılmaz, gerek tek başına ve gerekse üyesi olduğu uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla geniş bir yelpazede barışçı, ilkeli ve etkin bir güvenlik politikası izleyen Türkiye'nin, bu doğrultuda bir yandan ülkenin birliği, ulusal bağımsızlığı, egemenliği, toprak bütünlüğü ve hayati çıkarlarını korurken, güvenlik alanında da NATO, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler öncülüğünde uluslararası ilişkilerin, ikili ve çok taraflı olarak sürdürdüğünü belirtti.

Silahlı kuvvetlerin, NATO kapsamında, Afganistan, Kosova ve Akdeniz'de, Avrupa Birliği kapsamı altında da Bosna-Hersek'te yürütülen barışı destekleme görevine katkısının sürdüğünü kaydeden Yılmaz, bunun yanı sıra, Balkanlarda barış ve istikrarın sağlanması maksadıyla, Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları (SEDM) süreci ve Güneydoğu Avrupa Barış Tugayı (SEEBRIG) kapsamında icra edilen faaliyetlerle, Karadeniz'de deniz güvenliğinin temini amacıyla Karadeniz İşbirliği Görev Grubu ve Karadeniz Uyumu Harekatında üzerine düşen görevlerin yerine getirildiğini bildirdi.

Yılmaz, Türkiye'nin ayrıca, Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'nün (UNIFIL) Deniz Görev Kuvvetine, mevsimsel şartlar göz önünde bulundurularak 45'er günlük periyotlarla bir fırkateyn veya bir korvet ya da bir hücumbot ile katkı sağladığını, halen 230 personelli bir fırkateynin bölgede görev yatığını anlattı. Yılmaz, ''UNIFIL'ın Lübnan'daki karargahında üç subayımız bulunmaktadır. Görev süresi sonar eren istihkam inşaat birliğimiz, eylül başında yurda dönmüştür'' dedi.

Savunma sanayi faaliyetlerine ilişkin de açıklamalarda bulunan Yılmaz, güçlü bir savunma sanayinin Milli Güvenlik Stratejisinin önemli unsurlarından biri olduğunu vurguladı.

Yılmaz, "Türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarının yabancı ülkelerin kısıtlamalarına tabi olmaksızın bağımsız bir şekilde yurt içinden karşılanması, silahlı kuvvetlerimizin caydırıcı güce sahip olması açısından büyük önem arz etmektedir" dedi.

Savunma sanayi alanında ulusal kabiliyetin geliştirilmesinin uluslararası pazarda söz sahibi olmanın önemli koşullarından biri olduğuna dikkati çeken Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümetimiz döneminde yürürlüğe konan savunma projelerinin yüzde 90'ı, ülkemiz sanayinin aktif katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yurt içi tasarım ve üretime verilen önemin sonuçlarını görüyoruz. Bu çerçevede sanayimiz savaş gemisi, ana muharebe tankı, taarruz helikopteri, insansız hava aracı, uydu ve güdümlü roketler gibi ileri teknoloji gerektiren projelerde tasarım ve üretim yapabilir seviyelere ulaşmıştır.

Önümüzdeki dönem için hedefimiz, dünya savunma sanayi liginde ilk 10'a girmektir. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın ikinci stratejik plan döneminin sonu olan 2016 yılında savunma ve havacılık sanayi ihracatının 2 milyar dolar ve sektör cirosunun 8 milyar dolara ulaşacağını öngörüyoruz.

Savunma sanayi sektörümüzün makro büyüklüklerine bakıldığında, 2012 itibarıyla toplam savunma ve havacılık cirosunun 4.75 milyar dolara ulaştığını, stratejik bir hedefimiz olan ihracat noktasında ise 1.26 milyar dolar seviyesinin geçildiğini memnuniyetle görüyoruz. 2013 yılında da gerek cira, gerek ihracat büyüklüklerinde artışın devam etmekte olduğunu söyleyebilirim."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »