'Hemşire partisine' bakanlık uyarısı

Türk Hemşireler Derneği (THD) Antalya Şubesi’nin bazı gece kulüplerinde, 'Nurse Party (Hemşire Partisi)' ve 'Emergency Party (Acil Durum Partisi)' yapıldığı başvurusu üzerine Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 il valiliği il sağlık müdürlüklerine gönderdiği yazıda, konunun tespiti halinde ilgililerin uyarılarak gereken idari ve yasal işlemlerin yapılması uyarısında bulundu.

23 Kasım 2015 Pazartesi 20: 1
'Hemşire partisine' bakanlık uyarısı
Türk Hemşireler Derneği (THD) Antalya Şube yöneticileri kentte bazı otel ve gece kulüplerinde hemşire ve acil durum adı altında eğlence programlarının düzenlendiği şikayetini aldı. Dernek yaptığı araştırmada bir kulübün, “Tüm Antalya’yı hastane konseptli partimize bekliyoruz. Hemşireler enjektörler ve siren sesleriyle sabaha kadar eğleneceğiz” duyurusunda hemşire ve ambulans görsellerinin yer aldığını tespit etti. Öte yandan konunun engellenmesi için Sağlık Bakanlığına da dilekçe ile başvuru yapıldı.

Dernek yöneticileri, “Bu afişin kullanılması aynı zamanda toplumda kadına yönelik eşitsizliğin, cinsiyet ayrımının sürdürülmesine de katkı sunmaktadır. Çünkü yakın tarihe kadar hemşirelik yalnızca kadınların edindiği mesleklerden biri olarak görülmekteydi" şeklinde kınama yazısı gönderdi. Kulüp yöneticilerinden partinin ertelendiğine dair cevap geldi.

Derneğin tüm girişimlerine rağmen partiler kısa süre sonra yeniden yapıldı. Hemşire konulu partinin fotoğraflarının sosyal paylaşım sitelerinde yer alması üzerine THD Antalya Şubesi Sağlık Bakanlığına, görseller ve afişlerle birlikte bir kez daha başvuru yaptı. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türk Hemşireler Derneği’ne gönderdiği yazıda, “Başvurunuzda bahsedilen konuların tespiti halinde ilgililerin uyarılarak gereken idari ve yasal işlemlerin yapılması hususunda 81 il valiliği, il sağlık müdürlüğü talimatlandırılmıştır" ifadelerine yer verdi.

“HEMŞİRELİK ONURLU BİR MESLEK”
THD Antalya Şubesi yönetim kurulu adına konuşan Senem Uysal, Antalya’da görev yapan yaklaşık 3 bin hemşirenin olduğunu belirterek, sürekli bu tür olumsuz olaylarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yaşananları sert bir dille eleştiren Uysal, “Hemşirelerin cinsel bir nesne, erotik bir öge olarak gösterilmesini günümüz Türkiye’sinde anlayamıyoruz. Biz 24 saat onurumuzla çalışan kişileriz. Ama bu yaşananları üzülerek takip ediyoruz. Dernek olarak mesleğimizi incitici her türlü organizasyonun karşısında olacağız. Biz Antalya’da eğlence kulüplerinin yöneticilerini kaç kez uyardık ama cevap alamadık. Ardından valilik ve Sağlık Bakanlığına başvuru yaptık. Bu tür eğlenceler devam ederse yine gerekeni yaparız. Eğlence yapılabilecek bir çok konu var. Hemşirelik gibi onurlu bir mesleğin bu tür eğlencelere konu olmasını anlayamıyoruz. Umarım bu son olur” dedi.

“ÜZÜLÜYORUZ”
Kendilerinin bilimsel anlamda bir çok etkinlik yaptığını aktaran Uysal, “24 saat hastalarımıza yardımcı olabilmek için çabalıyoruz. Geleceğin hemşirelerini yetiştiriyoruz. Biz bu şekilde çalışırken, mesleğimizin eğlence partilerine konu olmasına üzülüyoruz. Bu partilerde bayan hemşirelerin konu alınması ayrı bir konu. Artık insanlarımızın bakış açısının değişmesi gerekir. Bu hiç hoş olmuyor. Bir daha yaşamayız” diye konuştu. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »