23 Temmuz 2018, Pazartesi

Her 100 kişiden 12'si diyabetli

Türkiye'de yetişkinler arasında diyabet sıklığının yaklaşık yüzde 12 olarak tespit edildiği belirtildi.

14 Kasım 2013 Perşembe 23:39
Her 100 kişiden 12'si diyabetli

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de yetişkinler arasında diyabet sıklığının yaklaşık yüzde 12 olarak tespit edildiğini, bu artışın obezitenin artışına paralel olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından Dünya Diyabet Günü nedeniyle yapılan açıklamada, dünyada olduğu gibi ülkede de önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelen diyabetin önlenmesi ve kontrolü amacıyla bakanlıkça "Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı" yürütüldüğü belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütünün, DSÖ Avrupa Bölgesinde 2025'e kadar diyabet artışını durdurmayı hedeflediği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Ülkemizde yetişkinler arasında diyabet sıklığı yaklaşık yüzde 12 olarak tespit edilmiştir. Elbette bu artış obezitenin artışına paralel olarak gerçekleşmektedir. DSÖ hedeflerine ulaşmak için Bakanlığımızca 'Diyabet Önleme ve Kontrol Programı'nın yanı sıra 'Sağlıklı Beslenme ve Hayat Programı' uygulanmaktadır."

Yatağa bağımlı hastaların evde yapılabilecek tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının ev ortamında gerçekleştirildiği, acil ve yoğun bakım hizmetlerinin diyabetik hastalar için büyük önem taşıdığı belirtilerek, bu hizmetlerin kamunun yanı sıra tüm özel hastanelerde de ücretsiz olarak verildiği kaydedildi.

Bakanlığın "Türkiye Kronik Hastalıklar ve Risk Faktörleri Sıklığı" çalışmasında, 20 yaş üzerinde diyabet görülme sıklığı yüzde 12,7 olarak belirlendi.

Erkekler ve kadınlarda oranlar birbirine yakın bulunurken en yüksek orana sahip bölgeler yüzde 13,6 ile Batı Marmara ve Batı Anadolu olarak tespit edildi. En düşük oran ise yüzde 9'luk oran ile Ortadoğu Anadolu'da bulundu. 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »