Herakles lahdi Antalya Müzesi'nde ziyarete açıldı

Yurt dışına kaçırılan ve geçen günlerde İsviçre'den Türkiye'ye getirilen lahit, yarın Antalya Müzesi'nde ziyarete açıldı.

24 Eylül 2017 Pazar 12:54
Herakles lahdi Antalya Müzesi'nde ziyarete açıldı
Antalya'nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti'nden 1960'lı yıllarda kaçırılan ve 2010 yılında İsviçre'nin Cenevre Gümrüğü'nde ele geçirilerek, yaklaşık 7 yıl süren hukuk savaşının ardından 14 Eylül'de kendi topraklarına geri dönen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi'nde  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un katıldığı törenle ziyarete açıldı. 

 Türkiye'ye bu yıl iadesi sağlanan 41 eserden biri olan lahit, milattan  sonra ikinci yüzyıl Romadönemine ait ve üzerinde Herakles'in 12 işi tasvir  ediliyor. Arkeoloji literatüründe "Torre Nove" olarak adlandırılan tipte "küçük  Asya lahit" grubuna giren eser, yaklaşık 235 santimetre boyunda, 112 santimetre  genişliğinde ve 3 ton ağırlığında bulunuyor. Antalya Müzesi'nde Perge dönemine ait lahitlerin bulunduğu Lahitler Salonu'nda özel bir köşe hazırlanan Herakles Lahdi için aydınlatma sistemi de yapıldı.

SIR GİBİ SAKLANIYOR

Getirildiği günden itibaren sır gibi gizlenen ve hiç kimseye gösterilmiyordu.

HAFİYE GİBİ TAKİP EDİYORUZ

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş törende yaptığı konuşmada yurt dışına kaçırılan eserleri bir hafiye gibi takip ettiklerini söyledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »