26 Eylül 2018, Çarşamba

"Hero" tişörtü giyen suikast sanığından skandal savunma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın devam eden duruşmasında, daha önce mahkemeye getirilirken giydiği "Hero" tişörtüyle gündeme gelen eski astsubay Gökhan Güçlü, "Tişörtle ilgili haberleri akşam televizyonlarda izlediğimde güldüm." şeklinde savunma yaptı.

14 Eylül 2017 Perşembe 22:37
"Hero" tişörtü giyen suikast sanığından skandal savunma
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği  saldırıya ilişkin davada, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına  Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Adliye binasındaki fiziki yetersizlik nedeniyle Muğla Ticaret ve  Sanayi Odası salonunda görülen davanın 5. duruşmasının 8. oturumunda, tutuklu  sanık eski astsubay Gökhan Güçlü'ye esas hakkındaki savunması için söz verildi.

Daha önceki duruşmalara Türkçesi kahraman anlamına gelen İngilizce  "Hero" yazılı tişörtle geldiği için tepki çeken sanık Güçlü, söz konusu tişörtü  giydiği için 20 gün hücre cezası aldığını ve konuyla ilgili hakkında hazırlanan  iddianamenin kendisine ulaştığını söyledi.

Güçlü, tişörtü 13 Temmuz'da ablasının gönderdiğini ve cezaevini  telefonla arayarak kendisine bilgi verdiğini belirtti.

Ablasının gönderdiği 3 tişörtten "Hero" yazılı olanı giyerek mahkemeye  geldiğini kaydeden Güçlü, "Mahkemeye geldiğimizde protestocular olduğu için  cezaevi aracından inmek istemedik. Ancak ekipler bizi zorla indirerek kameraların  ve halkın önünden geçirdi. Tişörtle ilgili haberleri akşam televizyonlarda  izlediğimde güldüm. 'Hero' hangi terör örgütünün, hangi propagandası oldu?" dedi.

Sanığın açıklamalarına tepki gösteren Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ,  "Hero" tişörtü soruşturmasının kendi mahkemelerinin konusu olmadığını, onunla  ilgili yargılama sürecinin devam ettiğini bildirdi. Sanığa, konuyla ilgili  savunmasını orada sunmasını söyleyen Baştoğ, Güçlü'den burada esas hakkında  savunma yapmasını istedi.

Baştoğ, sanığın, savunma hakkının kısıtlandığını iddia edip mahkeme  heyetinin adil yargılama yapmadığını öne sürmesi üzerine, "Mahkeme huzurundasın,  haddini bileceksin. Mahkeme adabına ve üslubuna uygun konuş." şeklinde uyarıda  bulundu.

 "Mahkemeyi itham etme"

Güçlü'nün mahkemeye yönelik sözlerini sürdürmesi üzerine kendisini  yeniden uyaran Baştoğ, "Bize yönelik itham içeren hususları reddediyoruz.   Haddini bileceksin. Haddini bil ve mahkemeyi itham etme. Biz hiç kimsenin baskısı  altında değiliz. Bunu daha önce de defalarca söyledim. Haddini bil." şeklinde  konuştu.

Mahkemeye getirilirken giydiği "Hero" tişörtüyle gündeme gelen sanık  Güçlü ve tişörtü kendisine gönderen kardeşi hakkında "terör örgütü propagandası  yapmak" suçundan kamu davası açılmıştı. Adalet Bakanlığının açtığı adli ve idari  soruşturma kapsamında ise Muğla E Tipi Cezaevi İkinci Müdürü ile bir idare  memuru, Muğla Adli Yargı Adalet Komisyonu tarafından da 3 infaz memuru açığa  alınmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »