23 Şubat 2019, Cumartesi

Hidayet Karaca ve İlhan İşbilen'e müebbet istendi

Darbe girişiminden önce açılan ve terör örgütü elebaşı Gülen'in de sanıkları arasında bulunduğu FETÖ/PDY çatı davasında Hidayet Karaca ile İlhan İşbilen'in de arasında olduğu 7 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapsini isteyen savcı, ölen bir sanık hakkındaki davanın düşürülmesini, firari sanıklar hakkındaki davanın ayrılmasını talep etti.

7 Şubat 2018 Çarşamba 19:20
Hidayet Karaca ve İlhan İşbilen'e müebbet istendi
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davası kapsamında esas hakkındaki görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, eski Samanyolu Yayın Grubu  Başkanı Hidayet Karaca ile eski milletvekili İlhan İşbilen'in de arasında  bulunduğu tutuklu 7 sanığın "ağırlaştırılmış müebbet" hapis ile  cezalandırılmasını talep etti. 

Savcı, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında yer aldığı  sanıklar hakkındaki davanın ayrılmasını, yargılama sırasında ölen Cemal Uşak hakkındaki davanın ise düşürülmesini istedi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki  bölümünde okunan belgelere karşı sanıklar ve avukatlarının görüşlerinin  alınmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Adnan Gümüş, esas hakkındaki görüşünü  açıkladı.

Tutuklu sanıklar eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca,  eski milletvekili İlhan İşbilen ile Dilaver Azim, Ali Çelik (1972 doğumlu),  Abdülkadir Aksoy, Kazim Avcı ve Alaeddin Kaya'nın Türk Ceza Kanunu'nun (TCK)  314/1'inci maddesindeki "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek", 312/1'inci  maddesindeki "hükümeti yıkmaya teşebbüs" ve "anayasayı ihlal" suçlarını  işlediğinin sabit olduğunu ifade eden savcı, TCK'nın 44. maddesindeki, "İşlediği  bir fiil ile birden fazla farklı suçun oluşmasına sebebiyet veren kişi, bunlardan  en ağır cezayı gerektiren suçtan dolayı cezalandırılır" hükmü uyarınca  sanıkların, suçların en ağırı olan TCK'nın 309/1 ve Terörle Mücadele Kanunu'nun  5/1. maddesi uyarınca "ağırlaştırılmış müebbet" hapis ile cezalandırılmalarını  istedi.

Savcı Gümüş, aynı sanıkların "dini inanç ve duyguların istismar  edilmesi suretiyle zincirleme dolandırıcılık" suçundan 3'er yıl 9'ar aydan 17 yıl  6'şar aya, "örgütlü şekilde suç gelirlerini aklamak" suçlarından da 7 yıl 6'şar  aydan 24 yıl 6'şar aya kadar mahkumiyetlerini talep etti.

Tutuklu sanıklar hakkında "siyasi ve askeri casusluk", "resmi belgede  sahtecilik", "hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek ve ele geçirmek"  suçlarından kamu davası açıldığını anımsatan Gümüş, Türkiye genelinde belirtilen  suçları bizzat işleyen örgüt üyeleri ve yöneticileri hakkında iddianamede  belirtilen eylemlerle ilgili soruşturma ve yargılamaların sürdüğüne dikkati  çekti.

TCK'daki, örgüt yöneticilerinin, örgüt çerçevesinde işlenen suçlardan  da sorumlu tutulacaklarına ilişkin maddesinden sanıkların sorumlu tutulabilmeleri  için mahkeme kararlarının kesinleşmesi gerektiğini belirten Gümüş, bu suçlara  ilişkin yargılamaların sonuçlarının beklenmesi için sanıklar hakkındaki "siyasi  ve askeri casusluk", "resmi belgede sahtecilik", "hukuka aykırı olarak kişisel  verileri kaydetmek ve ele geçirmek" suçlarından açılan kamu davasının ayrılmasını  istedi.

Savcı Gümüş, sanıkların tutukluluklarının devamı isteminde de bulundu.

FİRARİ SANIKLARIN DOSYALARININ AYRILMASI TALEBİ
Sanıklardan, 25 Ağustos 2016'da öldüğü anlaşılan Cemal Uşak hakkındaki  davanın düşürülmesini isteyen Gümüş, haklarında yakalama veya yokluğunda  tutuklama kararı bulunan FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen ile Osman Hilmi Özdil,  Hamdi Akın İpek, Ekrem Dumanlı, Önder Aytaç, Şerif Ali Tekalan, Adil Öksüz ve  Mahmut Akpınar'ın da arasında bulunduğu sanıklara "silahlı terör örgütü kurmak ve  yönetmek", "anayasayı ihlal", "hükümeti yıkmaya teşebbüs", "siyasi ve askeri  casusluk", "resmi belgede sahtecilik", "nitelikli dolandırıcılık", "nitelikli  zimmet", "suç gelirlerini aklamak" ve "hukuka aykırı olarak kişisel verileri  kaydetmek ve ele geçirmek" suçlarından açılan kamu davalarının, yurt dışında ve  kaçmakta olmaları ve savunmalarının ne zaman alınabileceğinin belli olmaması  nedeniyle ayrılmasını talep etti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »