HIV kalp hasarını arttırıyor

HIV'in kalp hasarını artırdığına dair bulgular elde edildi.

12 Aralık 2013 Perşembe 1: 7
HIV kalp hasarını arttırıyor

Avrupa Kardiyoloji Derneğine (ESC) bağlı Avrupa Kardiyovasküler Görüntüleme Birliğinin (EACVI) yıllık kongresine katılan Dr. Nieves Montoro, ekokardiyografi ile ölçüldüğü gibi HIV hastalarında yüksek bir yapısal kalp hastalığı oluşumu görüldüğünün iyi bilindiğini fakat nedeninin belli olmadığını söyledi.

Kalp hastalığının derecesi ile HIV devresinin mi yoksa saptanabilir kan virüs yükünün mü ilişkili olduğunu değerlendirmek için bir araştırma yürütmeye karar verdiklerini anlatan Montoro, nefes darlığı çeken HIV hastalarının yarısında ekokardiyografiye göre yapısal kalp hastalığı bulunduğu kanıtına ulaştıklarını ifade etti.

HIV, kalbe hasar veriyor

Araştırmalarının, kandaki virüs varlığının ve kalp hastalığı arasında bir ilişki bulunduğunu gösterdiğini vurgulayan Dr. Montoro, "Bu bulgular, HIV'in kalp hasarının sebepleri arasında olduğu hipotezine bir kapı açıyor. HIV'nin proinflamatuar bir tepkiye yol açabileceği bilinmektedir ve buna kalp de dahil olabilir. Bu fikri test etmek için daha ayrıntılı araştırmalar yürütüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Bulguların, kanda herhangi bir saptanabilir virüs seviyesinin bulunmasının, kalp hastalığı riskini neredeyse iki katına çıkardığını gösterdiğini bildiren Montoro, şunları kaydetti:

"Araştırmamızdaki kalp problemlerinin yüksek oranı nedeniyle nefes darlığı çeken tüm HIV hastalarına, yapısal kalp hastalığı kontrolü için transtorasik ekokardiyogram uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu invaziv olmayan, uygun maliyetli ve kolay ulaşılabilir bir tanı amaçlı testtir. Daha da ötesi, pozitif bir kan virüs yüküne sahip hastalarda yaklaşık iki kat daha fazla yapısal kalp hastalığı bulunmaktadır ve belirti göstersin veya göstermesin, ekokardiyogram uygulanmalıdır. HIV hastalarında kalp problemlerini ekokardiyografi gibi basit bir tanı aracı kullanmakla daha erken saptamak, onları kalp hasarının oldukça erken bir devresinde tedavi etmemizi ve hastalığın seyrini iyileştirmemizi sağlayacak. Saptanabilir bir kan virüs yükü veya yapısal kalp hastalığı bulunan hastalar, bir kardiyolog ve uzman HIV doktorları tarafından daha yakın bir incelemeye alınmalıdır." 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »