25 Haziran 2018, Pazartesi

Hızlı tren vatandaştan tam not aldı

Vatandaşlar, hızlı ve konforlu seyahat imkanı sağlayan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren'e (YHT) tam not verdi.

2 Ağustos 2014 Cumartesi 22:26
Hızlı tren vatandaştan tam not aldı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 25 Temmuz'da açılışı yapılan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT), hızlı ve konforlu seyahat imkanıyla vatandaşlardan tam not aldı.

Vatandaşlar, 27 Temmuz Pazar günü ilk seferini yapan YHT'lere büyük ilgi gösterdi. İlk hafta ücretsiz olacağı duyurulan Ankara-İstanbul YHT, tam kapasite hizmet verdi. 3 Ağustos pazar gününe kadar tüm biletlerin ilk günden tükendiği YHT'de 1 hafta boyunca yaklaşık 50 bin yolcu taşındı.

Hizmete yeni girmesine rağmen YHT seferlerinde herhangi bir aksama, gecikme ya da teknik arıza yaşanmaması da vatandaşları memnun etti. Ankara'dan belirlenen saatlerde hareket eden YHT'ler, yolcularını 3,5 saatte İstanbul'a ulaştırdı.

Yolculuk süresinin kısa ve konforlu olması dolayısıyla YHT'yi tercih ettiklerini ifade eden bazı vatandaşlar, bilet fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Ticaretle uğraşan 53 yaşındaki Abdülhamit Gürbüz de Ankara-Eskişehir YHT ile daha önce seyahat ettiğini ve çok beğendiği için İstanbul'a giderken de YHT'yi tercih ettiğini söyledi. YHT'lerin bir çok açıdan avantajlı olduğunu ifade eden Gürbüz, "Türk vatandaşı her şeye layık. Hükümetimiz de gereğini yapıyor ve güzel hizmetleri sunuyor" ifadelerini kullandı.

Ankara-İstanbul YHT'nin bilet fiyatını yüksek bulduğunu ifade eden Gürbüz, bu hizmetten herkesin yararlanabilmesi için fiyatların düşürülmesini istedi. 

"TRAFİK SIKINTISI OLMADIĞI İÇİN YORULMUYORUZ"

Yolculardan 42 yaşındaki Sevim Meşeci, hızlı trenle ilk kez seyahat ettiğini ifade ederek, "Seferlerin ücretsiz olması ve yolculuğun kısa sürmesi dolayısıyla eşim, kızım ve yeğenimle günü birlik olarak İstanbul'a gitmeye karar verdik. Çok beğendim, hızlı ve konforlu" diye konuştu. Trafik sıkıntısı yaşanmamasından dolayı yorulmadıklarını belirten Meşeci, bundan sonra YHT'leri tercih edeceğini söyledi.

60 yaşındaki Kadriye Şahin de İstanbul'a ulaşımın yarı yarıya kısalması nedeniyle YHT'yi tercih ettiğini anlatarak, ilk kez yolculuk yaptığı YHT'den çok memnun kaldığını kaydetti.

"YHT'LERİ ARKADAŞLARIMA ANLATACAĞIM"

12 yaşındaki Tuğba Nur Koçarslan da ilk kez bindiği yüksek hızlı treni çok beğendiğini belirterek, "Daha önce hep otobüsle yolculuk yapıyorduk. Otobüsle yolculuk ettiğimde midem bulanıyordu, trende hiç sarsılmadım. Tren yolculuğunu arkadaşlarıma da anlatacağım" diye konuştu. 

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 23 yaşındaki Emre Oyacı da daha önce 7 saatte gidebildikleri İstanbul'a şimdi 3,5 saatte ulaştıklarına dikkati çekerek, bu hizmeti sağlayanlara teşekkür etti.

"KISA SÜREDE UZUN MESAFELERİ KATEDİYORUZ"

Kırıkkale Üniversitesi öğrencisi 24 yaşındaki Edip Varan da YHT deneyimini Eskişehir'e giderken yaşadığını, çok memnun kaldığını belirterek, bundan sonra İstanbul seyahatlerinde de YHT'leri tercih edeceğini anlattı.

26 yaşındaki esnaf Alparslan Özyürek de ilk kez bindiği hızlı treni çok beğendiğini ifade ederek, "Hızlı terinin memleketim olan Yozgat'a da gitmesini istiyorum" dedi.

Eşi ve bebeğiyle İstanbul'a günü birlik gezmeye giden 32 yaşındaki Serkan Gürcihan da otobüslerde küçük çocukla yolculuk yapmanın zor olduğunu belirterek, konforlu ve hızlı olan YHT'yi tercih ettiğini kaydetti.

ÜCRETLİ BİLETLER SATIŞTA

Ankara-İstanbul YHT hattı, 4 Ağustos tarihi itibariyle ücretli olarak seferlerine devam edecek. Cumartesi günü satışlarına başlanan Ankara-İstanbul YHT hattının biletlerinin büyük kısmının satıldığı öğrenildi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, seferlerin başladığı ilk gün yaptığı açıklamada, vatandaşların, beklediklerinden çok daha fazla ilgi gösterdiğini belirtmişti. Seferlerin ücretsiz olması ve ilk seferin bayram dönemine denk gelmesi dolayısıyla talebin arttığını ifade eden Karaman, Ankara-İstanbul YHT hattında ilerleyen dönemlerde günde 50 bin yolcu taşımayı hedeflediklerini söylemişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »