Hollanda Başbakanı Rutte'den küstah sözler!

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Srebrenitsa soykırımında Hollanda'nın rolüne ilişkin açıklamalarının tarihin yeniden yazılması olduğunu" savundu.

14 Mart 2017 Salı 18:42
Hollanda Başbakanı Rutte'den küstah sözler!
Hollanda'da seçime bir gün kala Liberal Parti (VVD) lideri Başbakan  Rutte, Lahey şehir merkezinde destekçileriyle bir araya geldi. Burada AA  muhabirine konuşan Rutte, Erdoğan'ın Hollanda ve Almanya hakkında sert  açıklamalar yaptığını ileri sürerek, "İlişkilerin düzelmesini konuşabilmek için  Erdoğan'ın tonunu düşürmesi gerekiyor." dedi.

Seçimlerde aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'le  benzer söylemleri paylaşan Rutte'nin açıklamaları, ülkedeki göçmen kökenler  tarafından yakından takip ediliyor.

"Müslümanlara karşı savaş zaten başladı"

Furkan Atay isimli Türk kökenli Hollanda vatandaşı, ırkçı söylemleri,  "Müslümanlara karşı zaten başlamış olan savaşın parçası." şeklinde değerlendirdi.  Avrupa'daki seçimlerin bu tür söylemleri ateşlediğini belirten Atay,  "Gidişat  zaten iyi değil. Hollanda vatandaşısınız diyorlar ama bunu hissettirmiyorlar."  dedi.

Seçimde Türk kökenli Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk'ün kurduğu DENK  Partisine oy vereceğini ifade eden Akay, "Bizi temsil edecek başka bir parti  göremiyorum. Daha önce hep diğer partilere oy verdik ama hiçbiri sözünü yerine  getirmedi." ifadesini kullandı.

"Irkçılık zaten hep vardı"

Pakistan kökenli Sebas Khan da, ırkçı söylemlerin yeni olmadığını  belirterek, "Ben burada doğdum büyüdüm. Irkçılık zaten hep vardı ama bunu her  zaman belli etmiyorlar. Sakalımı bıraktıktan sonra bunu yaşadım." diye konuştu.

Seçimlerde içerikten çok partiye ilgiyi artırmak için çaba  gösterildiğini belirten Khan, "Bir parti lideri olarak, 'İslam, bomba ve  terörist' desem daha çok ilgi görür. Ama eğitim çalışmalarımız şu, veya şöyle  tasarruf yapacağız denince az ilgi görüyor. Tüm bunlar, daha çok popülizm ve şov  için yapılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Sol partilerin tavırlarını değiştirmesi lazım"

Hollandalı Robert Donkers, son açıklamaların devlet yönetmekle değil  oy kazanmakla ilgisi bulunduğunu ifade ederek, "Bu şekilde siyaset yanlış yöne  doğru gidiyor. Irkçı söylemlere baktığımız zaman PVV büyüdükçe diğer partiler de  onun söylediklerini söylüyor. Çünkü onlar daha büyük parti olmak istiyorlar. Sol  partilerin tavırlarını değiştirip daha çok ülkenin sorunları ile uğraşması lazım.  Bunu yaptıkları zaman PVV gibi bir parti küçülecektir." dedi.

Gelinen durum karşısında endişeli olduğunu belirten Donkers, "Çünkü  sol ve merkez partiler bunu yapmazsa sağ partiler giderek yükselecektir."  açıklamasında bulundu.

İsmini vermeyen 75 yaşındaki emekli bir Hollandalı seçmen, "Siyasetin  aşırı sağa doğru giderek radikalleşmesine karşıyım. Birbirimize daha çok  hoşgörülü davranarak sorunları beraber çözmeliyiz. Siyasetteki sağı artık merkeze  çekip birlikte sorunları çözmeliyiz." değerlendirmesini yaptı.

Hollanda'da yarın yapılacak genel seçime 14 parti katılıyor. Başbakan  Rutte'nin liderliğindeki Liberal Partisi (VVD) en avantajlı olarak öne çıksa da  hiçbir partinin tek başına iktidar şansı bulunmuyor. Anketlerde Wilders  liderliğindeki  Özgürlük Partisi (PVV) ikinci sırayı alıyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »