23 Mayıs 2018, Çarşamba

Hollande 24 Nisan'da Ermenistan'a gidecek

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, 24 Nisan'daki anma törenleri için Ermenistan'a gideceğini belirtti.

29 Ocak 2015 Perşembe 20:32
Hollande 24 Nisan'da Ermenistan'a gidecek
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye ve Ermenistan’a ikili ilişkilerde yeni bir dönemi başlatmaları çağrısında bulundu.

Fransa’daki Ermeni Dernekleri Koordinasyon Komitesi’nin yıllık akşam yemeğine konuk olan Hollande, burada yaptığı konuşmada, "Türkiye ve Ermenistan’ın yeni bir başlangıç yapması için tabuları yıkmanın zamanı geldi" ifadesini kullandı.

Geçen yıl Türkiye’de hükümetin 1915 olayları sırasında yaşanan acılar ve dramla ilgili açıklamasına atıfta bulunan Hollande, "gerçeğin ortaya çıkması için sürdürülen çabaların sürmesi gerektiğini" kaydetti.

Hollande, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının tanınmasıyla ilgili olarak, "100. anma yılında yeni jestler ve adımları göreceğimizi düşünüyorum" ifadesini kullandı. François Hollande, 24 Nisan'daki anma törenleri için Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gideceğini söyledi.

Fransa Anayasa Mahkemesi, parlamentonun kabul ettiği 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasayı, "ifade özgürlüğüne aykırı olduğu" gerekçesiyle 2012 yılında iptal etmişti.

AA
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »