25 Haziran 2018, Pazartesi

Homeland’in Türkiye çekimleri sansüre takılmış

ABD’nin ‘küresel terörle mücadele’sini konu alan ünlü dizi Homeland’in Türkiye’de gerçekleşmesi planlanan dördüncü sezon çekimleri AKP’nin sansürcü zihniyetine takıldı. Hükümet, senaryoyu ‘satır satır’ kontrol etmek isteyince hikaye İstanbul’dan İslamabad’a taşındı.

3 Ekim 2014 Cuma 17:39
Homeland’in Türkiye çekimleri sansüre takılmış
Hükümetin senaryoyu okuma ısrarı vazgeçirmiş
Dördüncü sezonu 5 Ekim’de yayınlanmaya başlayacak dizide CIA ajanı Carrie Mathison kararekterini canlandıran Claire Danes, çekimler için ülkedeki belirsizlik nedeniyle İsrail’den vazgeçildikten sonra Türkiye’de karar kalındığını,  ancak Türk hükümetinin senaryoyu kontrol etmekteki ısrarı üzerine Türkiye’den de vazgeçildiğini söyledi.anlattı.

The New York Times’a konuşan Danes’e göre hükümetin derdi, ‘Türkiye’nin olumsuz biçimde betimlenmesi’nin önüne geçmekmiş.

İstanbul olmayınca İslamabad
Bu değişiklik üzerine senaryo değiştirilmiş ve Carrie karakteri, İstanbul yerine Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki ABD büyükelçiliğinde görevlendirilmiş.

Dizinin geçtiğimiz sezonunda, ABD’nin yaptırım uyguladığı İran’ın ‘para aklama’ faaliyetleri ve ‘terör finansmanı’ iddiaları konu ediliyordu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »