21 Haziran 2018, Perşembe

Hristiyanlarla Müslümanlar arasında çatışma

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Bambari kentinde Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda 20 kişi öldü.

9 Temmuz 2014 Çarşamba 19:45
Hristiyanlarla Müslümanlar arasında çatışma
Orta Afrika yetkilileri, hafta sonunda silahlı grupların piskoposluğa düzenlediği saldırıdan sonra dün çıkan çatışmalarda 20 kişinin öldüğünü belirtti. Yetkililer, çatışmalarda onlarca kişinin yaralandığını, çok sayıda evin ateşe verildiğini açıkladı.

Bambari'de bir Müslüman gencin kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürülmesinden sonra bazı silahlı gruplar kentteki piskoposluğa daha sonra da papazın evine saldırmıştı. Saldırıda kimliği belirlenemeyen bir kişi ölmüştü.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) Orta Afrikalı temsilcisi Claire Bourgeois, saldırıyı kınamış ve mağdurların yine siviller olduğuna dikkati çekişti. Bambari'de gerginlik nedeniyle Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın kente yapmayı ziyaret iptal edilmişti.

Seleka üyesi Hristiyanlar koalisyon kurdu

Öte yandan, Seleka üyesi Hristiyanlar, hükümet tarafından "terk edildiklerini" düşünerek siyasi ve askeri bir koalisyon oluşturdu.

Çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu eski Seleka grubunun üyelerinden muhalif Hristiyanlar, halk ve uluslararası toplum tarafından "terk edildiklerini" savundu.

Halkı ve uluslararası toplumu sadece Müslümanları kucaklamakla suçlayan muhalifler adına yapılan açıklamada, bu nedenle siyasi ve askeri bir koalisyon oluşturulduğu bildirildi.

Muhalifler, dönemin Hristiyan Cumhurbaşkanı François Bozize'nin kendilerini hayal kırıklığına uğrattığı için Seleka'ya katıldıklarını hatırlattı. Eski Cumhurbaşkanı Bozize’nin görevden alınması ve 24 Mart 2013’te Michel Djotodia’nın cumhurbaşkanı ilan edilmesiyle orduya katılmayı bekleyen Seleka koalisyondaki Hristiyanlar, orduya alınma ümitlerinin suya düştüğünü belirtti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »