21 Temmuz 2018, Cumartesi

Hükümlülerin yaptığı ürünler Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor

Afyonkarahisar'da, Açık Cezaevi bünyesinde açılan kurslarda meslek sahibi olan hükümlülerin yaptığı dolap, ranza ve raf gibi ürünler, Türkiye'nin dört bir tarafındaki cezaevlerine gönderiliyor.

28 Haziran 2013 Cuma 21:24
Hükümlülerin yaptığı ürünler Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor
Afyonkarahisar Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Muzaffer Avcı, AA muhabirine, yaptığı açıklamada, Ceza İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetini sürdürmekte olan demir atölyesinde, hükümlülerin her türlü demir imalatını yaptıklarını söyledi.

Demir atölyesinde 39 hükümlünün çalıştığını belirten Avcı, "Atölyemizde meslek sahibi olmayan hükümlüler çalışıyor. Adalet Bakanlığı ve Cezaevi Genel Müdürlüğünün emirleri doğrultusunda eğitim ve yerleştirme faaliyetleri burada sürdürülüyor. Hükümlüler, açtığımız kurslarda ve uygulama alanlarında meslek sahibi oluyorlar. Aynı zamanda da Ceza İnfaz Kurumlarının ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Hükümlü ranzası, dolabı, raflarını burada imal ediyoruz. Demir imalatının her türlüsü burada yapılabiliyor" dedi.

Avcı, Cezaevi Genel Müdürlüğünün talimatları doğrultusunda hükümlülerin yaptığı ranza, dolap ve rafları, Türkiye'nin ihtiyacı olan bölgelere gönderdiklerini kaydetti.

Aylık 250-300 dolap siparişini karşıladıklarını vurgulayan Avcı, özellikle cezası fazla olan hükümlülerin, marangoz ve demir atölyelerinde çalıştığını aktardı.

-"HÜKÜMLÜLER MESLEK SAHİBİ OLUYOR"

Temal Metal Şekillendirme Kursu Öğretmeni Hakan Eryiğit de hükümlü kursiyerlere, kursta hükümlülere ilk olarak teknik çizimlerle ilgili bilgiler verdiklerini dile getirerek, "Kursumuzda bükme, birleştirme, kaynak, metallere şekil verme ve eğmeyi  öğretiyoruz. Daha sonra bunları uygulama fırsatını sunuyoruz. Dolap, çelik raf, ranza üretimini gerçekleştiriyoruz. Kursumuza katılan hükümlüler, dışarı çıktıklarında meslek sahibi oluyorlar. Özellikle metal ve gemi fabrikalarında iş bulabilirler" diye konuştu.  

Demir Atölyesi Usta Başı Mevlüt Sağlam ise cezası çok olan hükümlüleri tercih edip usta olarak tahliye ettiklerini söyledi.

Sıfır sacı alıp dolap, ranza, demir kapı ve korkuluk haline getirdiklerini anlatan Sağlam, hemen hemen her türlü imalatı gerçekleştirdiklerini, ürettikleri ürünleri özel firmalara, yeni yapılan adliyelere, cezaevlerine gönderdiklerini, bir çoğunu gidip kurduklarını belirtti.

Siparişe göre çalıştıklarını anlatan Sağlam, cezaevinde böyle bir üretimin Afyonkarahisar ile birlikte Eskişehir ve Niğde cezaevlerinde yapıldığını, Afyonkarahisar'da üretilen malzemeleri başta, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerine gönderdiklerini sözlerine ekledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »